Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Kutlu Doğum Haftası kutlamaları artık salonlara dar geliyor

Kutlu Doğum Haftası kutlamaları artık salonlara dar geliyor

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri devam ediyor. 18 Nisan 2010 cumartesi akşamı Halk Eğitim salonunda “Onun Ahlakı Kur’andı” isimli bir konferans düzenlendi. Konferansa Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tasavvuf Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa AŞKAR konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa İlçe Kaymakamı Gülihsan YİĞİT, Sinop Müftü Yardımcısı Süleyman ÇOBAN, İlçe Milli Eğitim camiası, Din Görevlileri ve çok kalabalık bir topluluk katıldı. Peygamber sevgisiyle akın akın konferansa gelenlere salon dar geldi, dışarıda salonun iki misli insan birikti.

Sunuculuğunu Müftülük personeli Recep AK’ın yaptığı gecede saygı duruşu ve istiklal marşı ile proğram başladı. Akabinde Köprübaşı Yenicami Müezzin Kayyımı Seyfi ÖZTÜRK’ün okuduğu Kur’anı Kerim’le devam edildi. Huşu ile dinlenen Kur’an tilavetinden sonra İlçe Müftmüz Basri BEKTAŞ kısa bir açılış konuşması yaptı.

Gelenleri salona sığmamasından, dışarıda kalanların olmasından dolayı özür dileyerek başladığı konuşmasına bir sonraki sene Allah ömür verirse daha büyük salonlarda bu kutlamaları yapma sözü verdi ve; “Güneşi sağ elime ayı sol elime verseler ben bu davadan vazgeçmem diyen Hazreti Muhammed Muhtârı anmaya hoş geldiniz. Bu gece buraya uzaktan ve yakından onun adına onun şerefine teşriflerinizden dolayı hepinize saygılarımı sunuyorum. Cenabı Hak hepinizden razı olsun.” diyerek konuşmasını kısa tuttu.

Daha sonra bir gün önce yapılan Kutlu Doğum şiir yarışmasında ilköğretim ve Liselerde birinci gelen öğrenciler şiirlerini okudular. İlkokullar şiir okuma birincisi Yenikonak İlköğretim Bölge Okulundan Merve KÖLEMEN, “Sana geldim” isimli şiiri, Liseler birincisi Anadolu Lisesinden Eda KANDEMİR, “Geliyorum Ey Dost” isimli şiiri okudular.

Şiirlerin ardından sunucu tarafından Prof.Dr.Mustafa AŞKAR’ın özgeçmişi okundu ve sahneye davet edildi. Mustafa AŞKAR, konuşmasını belli bir plan dahilinde değil de Allah o anda gönlüne ne verdiyse onunla, yani doğaçlama olarak yapacağını söyledi ve salonda kadın ağırlıklı seyircilerin olmasından galiba genellikle kadınlar hakkında ve aile hakkında Peygamberimizin hayatından örnekler verdi.

İlgiyle izlenen konferansın bitiminde dışarı çıkan herkese pide ve ayran ikram edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments