Salı, Ağustos 3, 2021

İlhami Acar

 

İlhami Acar

1948 yılında Sinop – Ayancık – Zaviye köyünde doğdu.

1962 de Ayancık Ortaokulundan, 1965 yılında da Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinin Fen Şubesinden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesine girdi. 1970 yılında mezun olarak Karabük Demir Çelik Fabrikalarında işe başladı.

Fakir bir çevreden gelmesine rağmen azmi ve gayretiyle başarılı bir mühendis olan İlhami Bey, Türkiye’nin Demir Çelik sektöründe uzun yıllar yöneticilik yaptı, hizmet etti. Şu anda Ereğli Demir Çelik’in bir kuruluşu olan “ERENCO” isimli şirketin genel müdürü olarak görev yapıyor.

Onun hayat hikayesiyle ilgili ağabeyimle yazıştıkları duygu yüklü maili düzenleyerek özgeçmiş yazmaya gönlüm razı olmadı. Onları olduğu gibi buraya alıyorum. Okuduğunuz zaman maksat anlaşılacak zaten .

——————————————————————————

Date: Fri, 24 Aug 2007 02:53  – From: sabahattin_ozturk@yahoo.com  – To: sesioz@yahoo.com

Sevgili Kardeşim,

Çocukluk arkadaşlarımdan İlhami Acar’ın mesajını sana da gönderiyorum. 1962 de Ayancık Ortaokulunu beraber bitirdik. Birlikte parasız yatılı sınavını kazandık. O Kastamonu’da Vakıflar Yurdunda kaldı. Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinin fen şubesinden 1965 yılında mezun oldu. Gerisi mailinde var. Sen özetlersin. Gönderdiği üç fotoğraftan birini kullanırsın. Efser adında bir kızı var. (Ankara’da görüştüğümüzde kızı tıp fakültesinde okuyordu. Sonra Doktor oldu.). Kastamonu’dan birlikte bir resmimizi de ayrıca gönderiyorum. Çok başarılı biri olduğu için ünlüler arasına koyabilirsin. Hepinize sevgiler, selamlar.

Sabahattin Öztürk

——————————————————————————

Date: Thu, 23 Aug 2007 16:41   – From: Ilhami.ACAR@erenco.com.tr  – To: sabahattin_ozturk@yahoo.com

Değerli Arkadaşım,

Gençlik günlerini hatırlatan mesajlarını duygu seli içinde okuyor; iyi ki bunları net bir şekilde hatırlayan, üşenmeden yazan, hem de çok güzel yazan bir arkadaşım varmış diyerek seni sevgi ile anıyorum. Bu arada kendime de bir miktar kızdığımı itiraf etmeliyim.

Yaşantım yoğun bir mücadele ile geçti, geçiyor.

1965 yılında “Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi”nden mezun olduktan sonra İ.T.Ü. Makina Fakültesi’ne girdim. 1970 yılında mezun olduktan sonra Karabük Demir Çelik Fabrikalarında işe başladım. Çünkü cebimdeki para ancak İstanbul’dan Karabük’e kadarki bir seyahat için yeterli idi. Ayrıca Karabük’te akrabalar vardı, işe giremesem de aç kalmazdım.

Mecburen girdiğim çelik sektöründen bir daha çıkmadım, çıkamadım. Askerlik sonrası çelik dolu yaşantım “Ereğli Demir Çelik”te sürdü. 1973 yılı başında girdiğim Ereğli Demir Çelik’ten 1995 yılında ayrılmak zorunda kaldım. Sonraki işyerim ilk iş yerim olan Karabük Demir Çelik oldu. Karabük Demir Çelik önce çok zarar ediyor gerekçesiyle hükümet tarafından kapatılmak istenmiş, buna itirazlar gelince “Madem kapatılmasını istemiyorsunuz, o zaman size bedava veriyorum, sıkıyorsa siz ayakta tutun” düşüncesiyle itiraz edenlere (yani çalışanlar, yöre sanayicileri ile esnafı ve halkı) 1 Lira (Eski Lira) karşılığı devredilmişti. Bende naçizane Karabük Demir Çeliği ayakta tutmak üzere görevli yönetim kadrosunda yer aldım.

Karabük Demir Çelik 1 yıl içinde kâra geçti. Umarım “ ayakta durmaz diyenler” utanmışlardır.

1998 yılı sonlarına doğru ikinci iş yerim olan “Ereğli Demir Çelik” tarafınca geri çağrıldım. Bu dönemde Ereğli Demir Çelik tarafınca İSDEMİR-İskenderun Demir Çelik’in, Romanya’daki bir fabrika’nın vd. alınması ve bunların kâr eder hale getirilmesi ile görevlendirildim.

2003 yılında AKP iktidara gelince Ereğli Demir Çelik’ten ayrıldım, ancak çelikten kopamadım. Zira bu defa yönetim kurulu üyesi olarak Karabük Demir Çelik’e geri döndüm.

2006 yılı mart ayında ise Ereğli Demir Çelik’in %50 hissesini satın alan “OYAK” tarafınca Ereğli Demir Çelik’e geri getirildim. Şu anda Ereğli Demir Çelik’in bir kuruluşu olan “ERENCO” isimli şirketin genel müdürü olarak görev yapıyorum. İşimiz Ereğli Demir Çelik, İskenderun Demir Çelik ve diğer kardeş kuruluşlarda yeni tesisler kurarak ve mevcut tesislerin teknolojilerini iyileştirerek kapasite artırmak, ürün kalitesini yükseltmek, üretim maliyetlerini düşürmek! Böylece adı geçen tesisleri dünyanın önde gelen yüksek performanslı tesisleri arasına katmak, gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye bırakmak!

”Halihazırdaki durumun şöyle bir değerlendirmesini yap” denirse “kendi sahamızda nerdeyse başardık” diyebilirim.

İşte böyle…

Bu arada yaşlandık. Dede olduk. Dünya tatlısı, 5 yaşında bir erkek torun sahibiyim.

Fotoğraflar en son durumun ne olduğunu acımasızca ve açıkca gösteriyor.

En derin sevgi ve selamlarımla..

İlhami Acar

——————————————————-

Erol Sarı, Osman Nuri Taşkın, Sabahattin Öztürk, İlhami Acar

Önceki İçerikSabahattin Öztürk
Sonraki İçerikTuran Gökmenoğlu
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments