Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Mavi Karadeniz TV'de "Cemil Kaya Show" Ayancık'tan naklen yayınlandı

Mavi Karadeniz TV’de “Cemil Kaya Show” Ayancık’tan naklen yayınlandı

Ayancık’ta açılışı bir önceki gün yapılan Olimpik spor salonunda 10 Haziran 2010 günü akşamı, “Mavi Karadeniz TV” de Ayancık’lı Türkücü Cemil Kaya’nın hazırlayıp sunduğu “Cemil Kaya Show” proğramı Ayancık’tan canlı olarak naklen yayınlandı. Ayancık’ın tanıtımına da katkı yapan ve saat 20.00 da başlayan canlı yayın 22.30 a kadar devam etti. Proğramda İ.İnönü İlköğretim Okulu folklor ekibi ile Ayancık Belediyesi Kafkas Oyunları Ekibi de birer gösteri sundular.

Ayancık keteninin de tanıtıldığı programda Cemil Kaya, Ak Parti Sinop Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı’yı, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün’ü ve Şoförler Odası Başkanı İlyas Özdemir’i sahneye davet ederek onlarla birer söyleşi yaptı.

İlk olarak konuşan Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı özetle şöyle konuştu: “Ayancık-Sakız karayolunun geldiği noktayı anlatmak istiyorum. Biliyorsunuz bu yol Ayancığın gerek ekonomisi için, gerekse sosyal hayatı için çok önemli. 53 km lik Ayancık-Sakız karayolunu 2011 in sonuna yetiştirmek hedefimiz inşallah. Bir sene sonra Sinop-Samsun yolu bitirilmiş olacak. Artık o Kaymakam kayası veya Kanlıçay, en güzel şekilde geçilmiş olacak. Şu anda ılgaz dağının altından tünel için, eski parayla 2 katrilyon, şimdiki parayla 2 milyar lira ödemek suretiyle Ilgaz dağını delmeye başladık. Projesi bitti. İhaleye çıktı. 4,5 km yol olarak Ilgaz dağını deliyoruz. Yani Ilgazı artık inşallah burası yapıldıktan sonra bir saatlik yolu beş dakikada geçeceğiz. Köy yollarımızın yapımı, içme suları ve enerji hatlarının yenilemesi çalışmaları devam ediyor. Erfelek barajının açıldığını biliyorsunuz. Dodurga barajı açıldı, burada 7 bin hektar arazi sulanıyor. Hem Boyabat’a hem Durağan’a içme suyu veriliyor.

Şimdi tabi demin söyledim. Yahu şu çaydan bir tane daha verin bana dedim. Hemen peş peşe. Dedim bu çay semaver çayı gibi çok lezzetli olmuş. Başkanımız dedi ki ; “tabii, o Karakestane suyundan yapıldı.” Bakın burada Rizelilere bir şey söylüyorum. Muhakkak Ayancık’a gelin Karakestane suyundan bir damacana verelim size, çayınızın lezzetini o zaman görün. Karakestane suyuyla Rize çayı birbiriyle çok uyumlu. Onun için hizmetleriyle sayın başkanımızı şu içtiğim güzel çay için kutluyorum. Ayancık’ta inşallah 50 yataklı hastanemizin yeniden yapılması için Bakanlıkta çalışmalar yapılıyor. Bizim de faaliyetimiz bu 50 yatağı inşallah 75 e çıkarmaya çalışacağız. 75 yataklı bir hastaneyi Ayancık’lıların hizmetine sunacağız.”

İkinci olarak Belediye Başkanı Ayhan Ergün’e mikrofon uzatıldı. Başkan Ergün özetle şunları anlattı: “Ayancıkta dün Bu Olimpik spor salonumuzun açılışı, semt halı saha açılışı, ve Karakestane suyu açılışı gerçekleşti. Dün yine Gazi stadyumu hem halkımızın hem gençlerimizin modern bir şekilde hizmetine sunuldu. Hemen bu tesisin yan tarafında modern bir halı saha semt sahası hayata geçti. Bunlar çok güzel şeyler. Ben burada bu tesislerin hayata geçmesinde katkısı olan alın teri döken herkese teşekkür ediyorum.

Ayancıkta son beş altı yıldır yapılanları özetlersek; Ayancık çayı ıslah edildi. Yenikonak yolu hayata geçti. Çamurcu yolu Refüjlü yol hayata geçti. Kıyılarımızda mahmuzlar hayata geçti. Yine ayancıkta balıkçı barınağı, rıhtım ve mendirek hayata geçti. Ayancıkta şu anda kanalizasyon deniz deşarj projesi hayata geçiyor. Deniz kenarında borular, deniz içinde ilerliyor. Yine ayancıkta kültür merkezi birkaç aya kadar hayata geçiyor. İnşaat çalışmaları devam ediyor. Kültür evimiz gene hakeza tamamlandı hizmete gün sayıyor.

Değerli hemşehrilerim, kıymetli ayancıklılar. Ayancık’ta son beş altı yıldır, yerel idare ve genel idare elele muazzam yatırımlar hayata geçiyor. Bugün Ayancık’ta hayata geçen yatırımların değeri 50-60 trilyonu bulmuş durumda, eski parayla söylüyorum tabiiki. Bu herşeyden önce sırt sırta vermenin omuz omuza olmanın ürünüdür. Ayancık belediyesi olarak meydan düzenlemelerinden çocuk parklarına, yeşil alanlardan kaldırım düzenlemelerine kadar, ağaçlandırmadan çevre görüntüsüne kadar, sosyal hayatın her alanına kadar nüfuz etmeye çalışıyoruz. Bu hizmetler buradaki Ayancıklıların imkanıyla ve devletimizin imkanıyla gerçekleşiyor. Bu noktada Başbakanımıza, miletvekillerimize, valilerimize, kaymakamlarımıza müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Dün Ayancık’a modern bir yüzme havuzu müjdesi aldık sayın bakanımızdan. Dün yine Ayancık sayın bakanımızın ağzından gençlik merkezi sözü aldı. Bakanımızın ifadesiyle, “bu imkanlar milletimin imkanı şu anda bu imkanlar milletimize dönüyor” diyor. Sayın bakanımız futbol sahasının tribününün yenileme sözünü verdi. Bu da bir ilk müjdedir. Apart otelden çayağzına oradan da Pazarcık’a kadar modern yürüyüş yolu sözü verdi. Yaklaşık 3 km. Hükümetimize sizin adınıza teşekkür ediyorum sayın hemşehrilerim sayın ayancıklılar. Tabi bizler millete hizmet için bulunduğumuz yerdeyiz. “Ayinesi iştir kişinin, lâfa bakılmaz” diye atasözümüz vardır. Biz de işimizi yapıyoruz sadece.. Eski belediye binamızı meclisimizin onayıyla kütüphaneye tahsis ettik. Hemen altında emekliler lokali, hanımlar lokali olacak.

Şu içtiğimiz taptaze dağın suyu 30 yıldır konuşuluyordu ayancıkta. Hükümetimize gittik, vekillerimize gittik. Olmazı oldurdular. Ve bugün Ayancık 13 km den şişelemeye uygun kriterlerde ve içimi yumuşak bir suya kavuştu. Bu su için Ayancık halkı emeği geçenlere çok teşekkür ediyor. Biz da bu teşekkürden nasibimizi almışsak ne mutlu bize.”

Üçüncü olarak Cemil Kaya arkadaşım dediği Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı İlya Özdemir’ mikrofonu verdi. İlyas Özdemir de konuşmasını kısa tuttu: “Ben siyasette hizbi hiçbir zaman sevmiyorum. sayın vekilim de burda, sayın Belediye başkanımda burda. Partilerimiz ayrı olmuş olsa bile herşey Ayancık için. Bu insanlar için. Bu insanlar varsa bizler de varız. Biz doğru iş yaptığımız müddetçe yolumuza devam ederiz. Hangi parti olursa olsun, hangi şoförler odası olursa olsun, birlik beraberliği bozmadan Türk milleti olarak elimizden geleni yapacağız.”

Cemil Kaya Show Proğramı böylece saat 22.30 da sona erdi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments