Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Ayancık'tan Portreler Mehmet Edip (Tümerkan)

Mehmet Edip (Tümerkan)

Mehmet Edip (Tümerkan)

1902 senesinde Sinop Ayancıkta doğdu. Babası meşrutiyet ve TBBM mebusluklarında bulunmuş olan (Acara muhacirlerinden) Hasan Fehmi Bey’dir. İlk tahsilini ailesinin yanında yapmış, orta tahsilini Galatasaray ve Beşiktaş Sultanilerinde yaptıktan sonra 1922’de Kabataş Lisesinden mezun oldu. Yüksek tahsilini Askeri Tıbbiyede tamamladı. Çok ciddi ve esaslı bir tahsil gördü. 1927’de tıbbiyeden mezun oldu. Mülazım rütbesi ile Gülhane Askeri hastanesi, yüzbaşı olarak Çatalca müstahkem mevki hastanesinde ve gene müstahkem mevki topçu alayı hekimliğinde bulundu.

Tüberküloz tedavisi için Viyana’ya gitti. Burada kaldığı dokuz ay süresinde Almancayı mükemmel şekilde öğrendi ayrıca İngilizcesini de ilerletti. 1933’te Histologie doçent vekâletinde bulundu. 1934’te asaleten bu göreve geldi. Hocalığı döneminde öğrencileri tarafından daima saygı ve sevgi ile karşılandı. 1937’de görevinden istifa etti ve Tıp Fakültesinde ensaç profesörü olarak görev yapmak üzere Afganistan’a gitti. Genç yaşında Teşekkül bozuklukları, Histolagie kitabı gibi basılmış eserleri ve tıp mecmualarında ilmi makaleler yayınladı.

Mehmet Edip Bey, 1939 senesinde Afganistan’da vefat etti.

——-

(*) Cengiz Haner, Tıbbiye Şehitleri, istanbul 1940, s.15-17

(*) (Osmanlı Gürcüleri, Yazarı: Murat Kasap, 2010-İstanbul)

Önceki İçerikŞevki Şentürk
Sonraki İçerikMuhit Tümerkan
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments