Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Moskova'da Tarabalar Kent Belleği Sergisinde Sinop tanıtıldı

Moskova’da Tarabalar Kent Belleği Sergisinde Sinop tanıtıldı

2-4 Eylül tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen Tarabalar Kent Belleği Sergisi Fotoğrafçı Volkan Atılgan’ın önderliğinde Sait Faik Müze Evi sorumlusu Gürkan S. Şakrak ve Tercüman Çiğdem Girgiç’ten oluşan ekiple Sinop tarihinin ve kültürünün sunumu dünyaya duyuruldu.

Etkinlik hakkında konuşma yapan fotoğrafçı Volkan Atılgan konuyla ilgili şöyle dedi: “Etkinliğe dünyanın 25’ten fazla ülkesinden konusunda önemli çalışmaları bulunan konuşmacı ve dinleyiciler katıldı. Organizasyona dünyanın birçok yerinden katılanlar arasında içinde yaşadığı topluma ait Kültürel mirasın korunabilmesi ve gelecek kuşaklara en doğru şekilde aktarılabilmesi için evlerini, arşivlerini açarak katılan insanlar mevcuttu, bu ise bizlere varılan bu kanının ne kadar da doğru bir tespit olduğunu bir kez daha gösterdi.

Biz de gönüllü olarak Sinop gibi, Tarihi ve Kültürel zenginliği dokunduğunuz her şeyden, baktığınız her yerden, duyduğunuz her sesten size ulaşan ve nefesini hissettiren bir kenti dünya önünde Tarabalar bellek sergisi ile sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz. Sunumun ardından yaşadığı coğrafyaya dair böylesi bir detayın tarihin tozlu sayfaları arasına sıkışıp kalması ile daha önce Zingal Orman İşletmesi hakkında bilgi sahibi olmayan Lieve Willekens, Christine De Weerdt, Lars De Joengher ve beraberlerindeki Belçikalı ekip Zingal Fabrikasına dair bizlerden detaylı bilgi aldılar. Bu görüşmelerin ardından da Sinop kent Müzesinin kuruluşunda atılacak ikinci adım olan karşılıklı ziyaretler ve çalıştayların yapılmasına, Özellikle Zingal Kereste fabrikasının ağırlıkta olduğu görseller ile birlikte Tarabalar Bellek sergisinin de önümüzdeki günlerde belirlenecek bir tarihte Belçika’da gerçekleştirilmesine karar verdik. Mutlu sıfatının ardına Kültürüne ve kültürel mirasına en çok sahip çıkan şehir sıfatını da eklemek adına çıktığımız bu yolda bizlere destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: ayancikgazetesi.com

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments