Perşembe, Ağustos 5, 2021

Muhit Tümerkan

Muhit Tümerkan

20 Nisan 1906’da Ayancık’ta doğdu. Acara muhacirlerinden Hasan Fehmi Bey ile Ayşe Hanım’ın oğludur. İlköğrenimine 1915’te Galatasaray’da başladı, Nişantaşı Sultanisinde sürdürerek 1920’de tamamladı. 1926’da Kabataş Lisesinin Fen bölümünden mezun oldu ve aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesine askeri öğrenci olarak girdi. 1932’de Tıp Fakültesinden mezun oldu. Neşet Ömer Kliniğinde ihtisas yaparak 1935’te birinci sınıf iç hastalıkları uzmanı sertifikası aldı.

13 Ağustos 1932’de Manisa Sıtma Mücadele Doktorluğuna, 17 Aralık 1934’te Antalya Sıtma Mücadelesi Laboratuar Şefliğine atandı. 6 Kasım 1936’da Konya Sıtma Mücadele laboratuarı şefliğine tayin oldu. 1945’te Seyhan Sıtma Mücadele Başkanlığı ve ek olarak Sıtma Enstitüsü Müdür Vekilliği ile Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Müdür Yardımcılığı yaptı. 14 Ağustos 1946’da Kayseri Sıtma Savaş Bölgesi Başkanlığına atandı. 1946’da İzmir Bölge Çalışma Müdürü oldu. 23 Aralık 1946’da Çalışma Bakanlığı işçi Sağlığı Genel Müdürlüğüne yükseldi. 2 Ekim 1948’de Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Zat işleri ve Muamelat Genel Müdürlüğüne geçti. Bu sırada Özel İdare Emekli Sandığı idare Heyeti Üyeliği görevini de yürüttü.

1950 – 1959 yılları arasında 9. ve 10. Dönem Sinop milletvekilliği yaptı. Çeşitli konularda 2 kanun teklifi, Genel kurulda 36 değişik konuda 77 konuşma yaptı. 17 Kasım 1960’da İstanbul Kuduz Tedavi Müessesi Dâhiliye Mütehassısı kadrosunda İstanbul Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğüne atandı. Bu arada Haydarpaşa Numune hastanesi Dahiliye Poliklinik Şefliğinde çalıştı. 1964 İstanbul Kuduz Tedavi Müessesi Dâhiliye Mütehassısı olarak Balta Limanı Kemik Hastalıkları Hastanesi Dâhiliye Mütehassıslığında, 1969’da Haydarpaşa Numune Hastanesi Dahiliye Mütehassıslığında çalıştı.

Çocuk Esirgeme Kurumu çalışmaları ve spor kuruluşları ile ilgilenen, uluslar arası toplantılara, Türkiye’yi temsîlen katılan, Avrupa Konseyi Danışma Kurulu üyeliğinde bulunan Muhit Tümerkan’ın; sıtma mücadelesi, çocuk felci ve kan grupları üzerinde etkin çalışmaları vardır. Bilimsel araştırmalarda bulunmuş ve çeşitli yayın organlarında mesleki bilimsel makaleler yazdı. Pastur Nişanı sahibidir. 16 Kasım 1977’de İstanbul’da vefat etti. İç Hastalıkları ve Maluryoloji, Sosyal Hizmetler ve İdare, İşçi Sağlığı Çalışması, Beden Terbiyesi ve Spor, Hasta Başında (M.Roch’tan Tercüme), Sıtma Broşürü, Muhtelif Makaleler (Fransızca, İngilizce ve Almanca’dan tercüme, Ses Sağlığı (Fransızcadan tercüme) adlı eserleri vardır. Muhit Tümerkan’ın eşi Cavidan Tümerkan, şairdir.

(*) Osman Nebioğlu. Türkiye’de Kim Kimdir, istanbul 1961,1962, s.756: Kazım Öztürk, Türk Parlamento Tarihi, TBMM IX. Dönem, (1950-1954) s. 1007-1009

(*) (Osmanlı Gürcüleri, Yazarı: Murat Kasap, 2010 İstanbul baskısından bilgiler güncellenmiştir)

** ** **

“http://sinop.gov.tr” de hakkında yazılan bilgi:

Dr. Muhit Tümerkan 1906 yılında Sinop’ ta doğdu. 1950 ve 1954 yıllarında iki kez Sinop Milletvekilliğine seçilmiştir, İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesinin başhekimliğinde bulunmuştur. Labaratuvar Şefliği, Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğü görevlerini yapmıştır. Avrupa Konseyi Danışma Kurulu üyeliğinde de bulunmuştur. Bilim adamı olarak kan grupları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bu grupların sağlanmasında çabukluk ve kesinlik kazandıran bir sistem kurdu. Bu bir buluştu. Fransızca, İtalyanca ve İngilizce bilen Dr. Tümerkan’ın son görevi İstanbul Kızılay Kan Merkezi Müdürlüğü idi.

Yetmiş yaşını aşmış doktor ve bilim adamı, 1977 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Önceki İçerikMehmet Edip (Tümerkan)
Sonraki İçerikİsmail Hakkı Efendi
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments