Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Nurettin Yıldız Ayancık'ta konferans verecekti, engellediler

Nurettin Yıldız Ayancık’ta konferans verecekti, engellediler

Sinop İHH temsilciliğinin, yanına Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Sinop İl Müftülüğünü alarak organize ettiği ve daha sonra 12 Mayıs 2016 da Ayancık’ta da proğrama alınması kararlaştırılan, Sosyal Doku Vakfı onursal başkanı Nurettin Yıldız’ın vereceği “Bu zamanın sabrı” isimli konferans; CHP, ADD, KESK gibi bazı örgütler tarafından protesto edilerek engellenmesi üzerine iptal edildi.

Nurettin Yıldız’ın 2013’te söylediği iddia edilen ve mahkeme neticesi suç unsuru olmadığı belirtilen bazı sözleri nedeniyle, sosyal medyada yayılan tepkileri kanalize ederek, Ayancık’ta birgün öceden basın bildirisi toplantısıyla taraftarlarını toplayan genellikle sol anlayışlı gruplar olay günü konferanstan bir saat önce cumhuriyet meydanında toplandılar. İşin aslını astarını araştırma gereği bile duymayan öfkeli kalabalık, sloganlar bağırarak AKM önüne yığıldılar. Polis önlerine dikilmişti. Konferansa gelmek isteyen vatandaşlar da cumhuriyet meydanından geçiş bulamayınca Merkez camii yanındaki sokaktan AKM ye girmek istediler. Polis bu sefer onların da önünü kesti. Sinop’tan takviye polis ekibi ve Jandarma birliği de gelmişti.

Buna rağmen güvenlik zaafiyeti hissedildi. Allahtan ki konferansa gelenlerin olay çıkarma niyeti yoktu. Polis yolu açar biz de konferans dinleriz diye bir saat kadar orada beklediler. Bu arada Samsun İFAM’dan bir otobüs dolusu kurs öğrencisi Nurettin Yıldız’ı dinlemek ve destek olmak için gelmişti. Daha sonra Sinop girişinde bekletilen Nurettin Yıldız’ın konferansa gelmeyeceği ve iptal edildiği bildirilerek toplananlar dağıldı.

Konferans nedeniyle Sinop’ta da olaylar oldu. Protestocu eylemcilerle polis arasında kısa bir arbede yaşandı ve daha sonraki günlerde gözaltına alınarak mahkemeye sevkedilenler olduğu bildirildi. Bu arada Sinop Alaaddin Camii yakınında, Türkeli’den konferans için gelen Mücahit Özmen isimli bir gencin öfkeli kalabalık tarafından feci şekilde dövüldüğü sosyal medyaya yansıdı.

Konferansı engellenen Nurettin Yıldız, Sinop Otogar camii önünde yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Genç kardeşlerimizle buluşacaktık. Burada buluşmak nasip değilmiş. Rabbimden bizim ve dinleyecek genç kardeşlerimiz açısından da niyetlerimizi kabul buyursun. İnşallah bürokrasideki hantallık ve idarecilerin, bilhassa valilik ve kaymakamlığın yanlışlarını ve ihmallerini düzelttikten sonra inşallah ilk fırsatta Sinop’a geleceğiz… Kardeşlerimize zarar gelmesin, niyeti kötü olanlar yanlış bir iş yapmasın, biz vesile olmayalım diye meseleyi uzatmadan geri dönüyoruz. Köy köy dolaşmak üzere geri döneceğiz. Onlar salonları kapatırlar, ama Allah’a giden yolu kapatamazlar” dedi.

İHH Sinop temsilcisi Avukat Sefa Yalın’da açıklamasında şöyle dedi: “Bütün yasal izinlerimizi alarak bir organizasyon tertip edildi. Bir kaç çapulcunun ciddi anlamda direnişi ve müthiş bir güvenlik zafiyeti nedeniyle programımız maalesef yapılamadı. Öyle ilginçtir ki, pedofoliye karşıyız diye bunu istismar ederek, böyle bir şey olmadığı halde programa karşı olduğunu iddia eden insanlar, programa gelen kızlarımıza küfürler, hakaretler ettiler… Arkadaşlarımıza saldıranlar oldu. Çok basit güvenlik önlemleri altında, adı güvenlik önlemi olan, sırf program yapılmasın diye yapılan şeyler yüzünden bu program yapılamadı.”

Sinop’ta proğramı iptal edilen Nurettin Yıldız ile ilgili “www.ihh.org.tr” sitesinde bir açıklama yayınlandı. Açıklamada: “Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde sözlerine değer verilen ve önemli bir yere sahip olan Nurettin Yıldız gibi bir hocanın, kendisine yönelik karalama kampanyasına kurban edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sinop Valiliği ve emniyeti zamanında gerekli önlemleri alsaydı bu olayların belki hiç birisi yaşanmayacaktı. İHH olarak biz bu tarz yobaz ve faşist baskılara karşı her zaman Nurettin Yıldız’ın yanında olduk ve elimizden geldiğince de olmaya çalışacağız.” denildi.

Olaylar üzerine AkParti Sinop milletvekili Nazım Maviş, yazılı bir açıklama yaptı: “”Engin hoşgörü ortamıyla bilinen Sinop’umuzda yaşanan şiddet olaylarını, kendini bilmez küçük bir güruhun kentimizin kimliğiyle bağdaşmayan bu zorbalıklarını şiddetle kınıyorum. Yasal izinleri alınan her türlü konferansın, şiddeti ve suçu teşvik etmediği sürece, engellenmesi kabul edilemez. Olan bir yasal hakkın zorbalıkla, vandallıkla, şiddetle gaspından başka bir şey değildir. Kimse kimsenin bir konferansı dinleme hakkını sırf konuşmacının fikirlerine katılmadığı ve karşı çıktığı için engelleme hakkına sahip değildir. Bu çağdaşlık kisvesi altında yapılan düpedüz bir faşistliktir; zorbalıktır. Konuyla ilgili İç İşleri Bakanımıza gerekli bilgiler iletilmiş olup, yaşanan olay hakkında gerekli tahkikatlar yapılacaktır. Hoşgörü kentimiz Sinop’ta bir daha benzer olayların yaşanmamasını temenni ediyorum.”

Olaylarla ilgili CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de bir açıklama yaptı: “Sinop ortaya koyduğu haklı tepki ile tarihini geleceğini ve ülkesine olan bağlılığını, çocuklara olan sevgisini Anayasal ve demokratik hakkını kullanarak göstermiştir. Sinop halkı hangi partiye oy verirse versin, hangi partinin mensubu olursa olsun Atatürkçü ve demokrat bir kimliğe sahiptir. Sinop halkının ortaya koyduğu haklı ve demokratik tepkide her partiden ve siyasal düşünceden vatandaşımız orada bulunarak bu haklı tepkiye açıkça destek vermiştir. Vatandaşlarımızın göstermiş olduğu tepki, gerici ve yobaz zihniyetedir. Çocuk istismarcılarına duyulan öfkenin yansımasıdır. Dindar geçinip dini sömürenleredir. Hiç kuşkusuz, ilçelerinde, köylerinde ve mahallelerinde tüm Sinop halkının birlikte ve bir bütün olarak bu düşünceye sahip olduğuna inanıyor ve bu düşünceyi paylaşan halkımızla gurur duyuyorum.”

Önce Sinop sonra Gaziantep konferansları güvenlik gerekçesiyle valilikler tarafından iptal edilen Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız, tepkilere konu olan konuşmasına ilişkin “akit’e” şunları anlattı: “32 dakikalık bir konuşma yapmışım. Bu konuşmanın özeti ve bütününde demişim ki insanlık tarihi boyunca küçük çocukların evlendirilmesi diye bir sorun var. Küçük yaşta evlendirilme vakası vardır. Anadolu’muzda beşik kertmesi denilen bir olay vardı. Bu küçük çocukların reşit olmadan, beş yaşında bile evlendirilmeleri anlamına geliyor. Bunun dini ve insanı bir boyutu vardır. Bunu yok saymakla ortadan kaldıramayız ama bir insan ve Müslüman olarak iki şeyi asla kabul edemeyiz. Birincisi bir babanın madde ve menfaat düşünerek çocuğunu küçük yaşta evlendirmesini insani bulamayız. Onun camimize girmesini bile kabul edemeyiz, ikinci olarak küçük yaşta bir çocukla evlenmeye iştah göstereni ise insanlığını tartışırız, tımarhaneye konulmalıdır.”

Yıldız, 3 yıl önce yaptığı konuşmayı ölünceye kadar savunacağını ifade etti. Konuşmasında insanlığı ve çocukları savunduğunu dile getiren Yıldız, şöyle devam etti: “Cinayet haberlerini sunan bir spiker, katil olarak suçlanabilir mi? Ben tarih boyunca gelen bir duruma ilişkin tespitte bulundum. Kimse, dinimizi bu işe alet etmemeli demiş, çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yapmışım. Bunların cımbızladığı konuşmam, cımbızlanmamış şekilde internettedir. Binlerce helallik ve özür mesajı aldım. Çünkü binlerce insan, küfretmek, tepki göstermek için beni takibe almış. Sonra konuşmayı dinledikten sonra çocukları savunduğumu görünce beni arayarak helalik dilediler”(17.05.2016-akit)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments