Pazartesi, Eylül 26, 2022

Ömerdüz Köyü

Ömerdüz Köyü Camii

Ömerdüz Köyü, Ayancık Türkeli yolu güzergâhında, Zaviye ile Büyükdüz köyleri arasındaki yerleşim yeri olan Ömerdüz köyü Ayancık’ın Çerkez köylerinden biridir. Melboh, Abzah, Thasse, Tak, Poh gibi Çerkez sülaleler ve bir başka deyişle Muratko, Bekirko, Dağurko, Hasanko, Abrekko, Nzacko, Kösemko, Şinako, Gemişko, Kavasko, Vomerko, Aliyko, Harunko, Nebiyko gibi baba adıyla anılan sülaleler vardır.

Ayancık’tan İstiklâl savaşında en çok şehit veren köylerden biridir Ömerdüz köyü. Bir aileden üç kişi, beş kişi, yedi kişi şehit veren olmuş. Şuayib efendinin anlattığına göre o zamanlar Çerkezlerde kalabalık bir genç nüfus varmış..

Ömerdüz Köyü Kapandibi mahallesi

Ömerdüz Köyü Kapandibi mahallesi camii

Önceki İçerikPazarcık Köyü
Sonraki İçerikOrtalık Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments