Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ömerdüz’deki Hıdırellez Şenliğine Kafkas Ekibi renk kattı

Ömerdüz’deki Hıdırellez Şenliğine Kafkas Ekibi renk kattı

Ayancık’ta bu sene Hıdırellez şenlikleri çok renkli geçti. Ayancık Belediyesi tarafından hıdırellez günü Çayağzı’nın fabrika kenarındaki ağaçlıklı bölgede ve Yalı Mahallesi Muhtarlığı tarafından da 08 mayısta İskele meydanında Hıdırellez-Bahar Şenliği düzenlendi. Bu Hıdırellez günlerinden biri de Ömerdüz Köyünde 9 Mayıs günü kutlandı.

Ayancık’ta bu sene Hıdırellez şenlikleri çok renkli geçti. Ayancık Belediyesi tarafından Çayağzı’nın fabrika tarafındaki ağaçlıklı bölgede yapılan şenliklere ilgi büyüktü. Kazanlar dolusu pişirilen yöreye has keşkek yemeğinin ikram edildiği şenliklerde, çeşitli yarışmalar düzenlendi ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilen halkoyunları gösterisi büyük ilgi gördü.

Yalı Mahallesi Muhtarlığı tarafından da 08 mayıs cumartesi günü İskele meydanında Hıdırellez-Bahar Şenliği düzenlendi. Kalabalık bir katılımla gerçekleşen şenlik, açılış konuşması ve hıdırellez duasının ardından, Greeyz hip-hop dans gurubu ile yöresel Ayancık folklör ekiplerinin gösterileri izleyicileri çoşturdu. Şenlik yöresel keşkek, yumurta, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan ikramlarla geç saatlere kadar devam etti.

İlçedeki bu kutlamalar gibi birçok köyde bir iki gün sonrasıyla Hıdırellez Bahar şenlikleri, okuma ve dua tertiplendi. 

Bu Hıdırellez günlerinden biri de Ömerdüz Köyünde 9 Mayıs günü kutlandı. Öğle namazında Ömerdüz Köyü Kapandibi Camiinde toplanan cemaat, vaaz ve Kur’anı Kerim dinleyerek dua etti.

Daha sonra Ömerdüz’deki Hıdırellez alanı olan “Worejtâme”ye gidildi. Burada Köy Muhtarı Şemsettin ŞEKER’in gayretleriyle düzenlenen alanda, gelen misafirlere etli keşkek yemeği ikram edildi. Hıdırellez kutlaması tam bir şenlik havasında geçti. Sinop’tan gelen Kaf-Der üyesi Kafkas ekibinin Çerkez oyunu gösterisi güne renk kattı. İstanbul’dan, Sinop’tan, Türkeli ve Helaldı’dan, Tavaca, Armutluyazı, Büyükdüz gibi Çerkez köylerinden, uzaktan ve yakından gelen misafirler birbirleriyle görüşme ve tanışma ortamı buldular. Yemyeşil ormanın ortasında, güzel bir günde 7 den 77 ye gelen herkes bahar sevincini doya doya yaşamış oldu.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments