Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Prof. Sedat Demircan’dan Sigaranın Zararları Hakkında Konferans

Prof. Sedat Demircan’dan Sigaranın Zararları Hakkında Konferans

Ayancık Kaymakamlığı ve Ayancık Belediyesinin ortak olarak düzenlediği “Sigaranın zararları ve sigaranın kansere etkisi” konulu programa katılan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ayancık’lı Prof.Dr. Sedat Demircan ile kardeşi, Kara Elmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Nejat Demircan, 22.03.2013 günü (AKM) Ayancık Kültür Merkezinde sigaranın zararlarını ve kanseri anlattılar.

İlk olarak söz alan Doç Dr. Nejat Demircan, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilere nasihatlerde bulunarak, sınavlarda başarılı olmanın püf noktaları hakkında bilgi verdi ve başarının altında yatan tek gerçeğin çok çalışmak olduğunu söyledi. Daha sonra tütünün tanımıyla konuya giriş yapan Doç.Dr. Nejat Demircan, tütünün çeşitli kullanım alanlarına değindi. Keyif verici özelliğinin yanında faydalı kullanım alanlarının da olduğunu anlatan Demircan, sigara kullanma nedenlerinin ilk olarak merak ve arkadaş etkisiyle olduğuna dikkat çekti. Slayt sunum eşliğinde katılımcıları bilgilendiren Doç. Dr. Nejat Demircan, madde kullanımında gençlerin ve çocukların hedef seçildiğini söyledi. Bazı istatistiki verilerden örnekler verdi ve sigarayı bırakmayı deneyenlerin, ileride bırakmayı planlayanların oranının arttığını söyledi ve bu durumun mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Demircan ise, geleceğin revaçta olan meslekleri hakkında bilgi verdi. Sigaranın birçok rahatsızlığın yanı sıra özellikle mesane ve akciğer kanserine neden olduğunu belirten Prof.Dr. Sedat Demircan, “Düzenli sağlık kontrolü şart.” dedi. Büyük şehirlerde, sanayileşmenin olduğu şehirlerde kanser oranlarının çok olduğundan bahsetti ve önceden kansere yakalananların daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Sigaranın her türlüsünün çok zararlı olduğunu belirten Sedat Demircan, “Özellikle mentollü sigaranın ve nargilenin çok daha zararlı olduğuna vurgu yaptı ve ” Özellikle nargilenin yasaklanması lazım” dedi. Sigaranın içerisindeki zararlı maddeleri anlatarak sigara içen annelerin çocuklarında da sigara bağımlığının ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Sedat Demircan; “Su içmenin önemli olduğunu, günde 2 litre su içmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirterek konuşmasını paneli hazırlayanlara teşekkürlerini sunarak bitirdi.

Konferansın sonunda İlçe Kaymakamı Suat Yıldız, Prof Dr. Sedat Demircan’a ve İlçe Belediye Başkanı Ayhan Ergün ise Doç. Dr. Nejat Demircan’a plaket takdim ederek teşekkür ettiler.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments