Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Sahil Camisinde Restorasyon Çalışmaları başladı

Sahil Camisinde Restorasyon Çalışmaları başladı

Ayancık’ın tarihi değeri olan ibadethanesi sahil camii onarılıyor. Caminin önündeki parka kurulan çadır mescid ile ibadet ihtiyacı restorasyon bitene kadar geçici olarak karşılanmış bulunuyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanlığımızın girişimleri sonucunda başlatılan çalışmalar kapsamında, camiye ait restorasyon ve tadilat çalışmalarına start verildi.

Sahil Camii Restorasyon işi, Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğünün kontrolörlüğünde, yüklenici şirket, Barbaros Mühendislik İnş. Oto Eml. Yakıt Nak. Tur. ve San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yürütülüyor. Sözleşme bedeli 575.269.69 TL. olarak belirtilen restorasyon işinin bitim tarihi 21.11.2014 olarak açıklandı.

Sahil camiinin çevre düzenlemesi yapılarak daha güzel bir görünüme kavuşturulacak. Şadırvan değiştirilerek yenilenecek ve şadırvanın yenilenmesiyle cami cemaati ve vatandaşlar, daha temiz bir ortamda abdest alabilecek. Bay ve bayan tuvaletlerin yenilenmesi, cami tabanın granit taşlarla şekillendirilmesi, 1980 de yıldırım düşmesi neticesi tahrib olan minare ile birlikte caminin dış sıvasının dökülerek yenilenmesi ibadethanenin çehresini değiştirecek ve bu çalışmalar ile birlikte ilçemize de şehircilik ve görsellik açısından güzel ve nezih bir mekan kazandırılacak.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments