Perşembe, Ağustos 5, 2021

Sefer Turan

Sefer Turan

1956 yılında Ayancık’ta doğdu. İsmet İnönü ilkokulu ve Ayancık Ortaokulu mezunu. Liseyi Ankara – Etlik Lisesinde okudu. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde ve Köy İşleri Bakanlığında memur olarak çalıştı. Bursa Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü aynı zamanda memurluk yaparken bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığına naklen geçtikten sonra kısa bir süre Zonguldak’ta öğretmenlik yaptı. 1987 yılında Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yaparken Aralık 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Müşaviri olarak göreve başladı. Kısa bir süre eski Bakanlardan Koksal Toptan’ın Özel Kalem Müdür Vekilliğinde bulundu. 11 Kasım 1992 dan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

2004’te Bakanlıktaki görevinden emekli oldu. Emekli olduktan sonra 4 sene kadar da bir özel şirkette çalıştı.

————————————————–

Sefer Turan’ın Nisan 1996’da Ayancık’ta Ayancık Lisesi Okul Gazetesi adına kendisiyle röportaj yapan iki öğrenciye verdiği cevaplar:

SORU Biz öğrencilere verebileceğiniz mesajınız var mı?

CEVAP – Ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan sizlerin Milli ve Manevi değerlere bağlı olarak, aynı zamanda peşin hükümlü olmadan bütün görüş ve fikirlere saygılı ve açık olarak, büyüklerinizle aranızdaki Sosyal ve Kültürel bağı koparmadan devletimize ve milletimize (Bilhassa güzel Ayancık’ımıza) her alanda hizmeti amaç edinerek çalışmanız en büyük arzumdur. Bunun için her kademedeki biz büyüklere düşen görev de sizi sonuna kadar desteklemektir.

Elimde olmayan sebeplerle yıllardır ayrı kaldığım şirin memleketimize en küçük hizmeti dahi olsa getiren herkese aracılığınız ile candan teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum.

SORU – Ayancık ile ilgili bir anınızı anlatır mısınız?

CEVAP – Ayancık ile ilgili anılarımı ortaokuldan sonra ayrıldığım için çocukluk anıları olarak değerlendirebilirim.

Ortaokul bir veya ikinci sınıfta idim. Zamanımızda akşamları sinemaya gitmek öğrenciler için yasaktı. Ben bir akşam sinemaya gittim. Tabi kendime göre tedbirler aldım. Yani kimseye görünmemek için sinema başladıktan sonra girdim ve bitmeden çıktım. Öğretmen ve büyüklerimize görünmediğim kanaatindeydim. Ancak ertesi gün okulda, eğitiminden çok istifade ettiğim zamanın müdür yardımcısı ve aynı zamanda evimize komşu olan sayın Ercan Sesver beni okulun koridorunda çağırdı. Bende bir şey söyleyecek diye sevinçle ve hızlı adımlarla yanına yaklaştım. Ancak daha yanına ulaşmadan …………………. (Sizlere ve okuyuculara ve değerli öğretmen arkadaşlarıma kötü örnek vermemek için bu kısmı (geçiyorum.)

– Nasıl akşamki film güzel miydi? dedi ve arkasını döndü uzaklaştı.

Sayın hocama ve eşi Hikmet Sesver Hanımefendiye aracılığınız ile Allah’tan sağlıklı ve uzun ömürler dilerim

SORU – Yaptığınız görevin özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP – Yaptığım görev her Devlet Memuru gibi kamu görevidir. Ancak işgal ettiğim Makama bağlı ve sorumluluğum altındaki Personel Genel Müdürlüğü İlköğretim Atama Dairesi Başkanlığına bağlı İlkokul ve İlköğretim okulları’nın 1. kademesinde görev yapan öğretmenlerin her türlü naklen atama işlemleri ile ihtiyaç doğduğunda bu okullarda görevlendirilecek adayların ilk kez, açıktan ve naklen atamaları işlemleri ve bu öğretmenlerin Bakanlığımızla olan ihtilaflarının çözümü ile ilgili işlemler yürütülmektedir.

SORUGazetemiz hakkında görüşleriniz nelerdir?

CEVAP – Okullardaki sosyal faaliyetler siz öğrencilerin gizli kalmış ve açığa çıkarılmamış yeteneklerin açığa çıkmasını sağlar. Birkaç sayısını okuduğum gazetenizde bazı arkadaşlarınızın güzel yazı ve şiir yazdığını gördüm. Bu konuda kabiliyetli olanların yazmalarını ve öğretmenlerinin de desteği ile daha da geliştirmelerini gönülden arzu ediyorum Bu ve bu gibi çalışmalarda başarılarınızın devamını diliyorum.

SORU Okulumuz bina olarak çok eski ve onarıma ihtiyacı var. Bu konuda bize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

CEVAP – Zannediyorum bir kaç yıl önce, Ayancık Lisemizin kaloriferli olmadığını öğrendiğim an çok şaşırdım. Hemen okul müdürüyle görüşme yaptım, doğru olduğunu öğrendim. Gerekli işlemleri tamamlayarak ödenek çıkarmak suretiyle Bakanlığımız okulumuzun kalorifer işini tamamladı.

Bu uyarınızı dikkate alarak Okulun onarımı ile ilgili bana düşen bir görev bulunduğu takdirde seve seve yardımcı olacağımı bilmenizi isterim.

Ayrıca bu sohbet imkanını bana verdiğiniz için size, öğretmenlerinize ve okul müdürü başta olmak üzere bütün idarecilere teşekkür eder, başarılar dilerim.

(M. E. & G. Ö. – Nisan/1996 – Genç Haber (Ayancık Lisesi Okul Gazetesi)

Önceki İçerikTuran Gökmenoğlu
Sonraki İçerikYusuf Özcan
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments