Cumartesi, Ekim 1, 2022

Şefik Aslan

Şefik Aslan

1933 de Sinop-Ayancık-Büyükdüz köyünde doğdu. Annesi Havva, babası Kâzım.

Kastamonu Göl Köy Enstitüsünden mezun. Sonradan orasının ismi değişti, Öğretmen Okulu oldu. 1945 te okula yazıldı. 1950 de öğretmen olarak mezun oldu.

İlk defa Çatalzeytin’in Fariye köyünde öğretmenlik görevine başladı. O zaman Çatalzeytin Ayancık’a bağlıydı. Şimdi Kastamonu’ya bağlı.

Oradan Ömerdüz’e geldi. Ömerdüz’de beş sene görev yaptıktan sonra askere gitti. O sıralar Ömerdüz 70 veya 80 haneydi. 80-100 arasında da öğrenci vardı. Tek öğretmen, beş sınıf bir arada öğretim yapılırdı.

Askerlik dönüşü (1962) bir sene Armutluyazı köyünde, üç sene de (1965e kadar) Zaviye köyünde öğretmenlik yaptı.

Daha sonra Ayancık’a, şimdiki ismi Mehmet Akif Ersoy olan Kurtuluş İlkokuluna geldi. . Orada 1978’e kadar kaldı. 1978 de 25 yıl üzerinden emekli oldu.

Biri kız biri erkek, iki çocuk babası.

Diyor ki; “Köyüm yalnız kalmıştı. Beni çekti burası, emekliliği tercih ettim.

Öğrencilerimizden sağda solda çeşitli işlerde görev yapanlar var. Kimisi mühendis, avukat. Kimisi Almanyaya gitmiş. Onları görünce seviniyoruz tabii..”

Önceki İçerikMehmet Yıldız
Sonraki İçerikErol Yalçınkaya
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments