Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Sel sonrası Ayancık için yardıma gelen Mehmetcikler törenle ayrıldı

Sel sonrası Ayancık için yardıma gelen Mehmetcikler törenle ayrıldı

11 Ağustostaki büyük selde Ayancık’a gelerek yardım faaliyetine katılan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin güzide evlatları mavi bereli Jandama komandolar, görevlerini tamamlayarak 14 eylülde Cumhuriyet meydanında yapılan törenle ilçemize veda ettiler. Törende hep bir ağızdan komando marşını seslendiren Mehmetciklere, ilçe Kaymakamı İsmail Pendik bir konuşma yaparak Ayancık’a yaptıkları yardım çalışmaları için teşekkür etti. Kaymakamımızın konuşması şöyle:
“Kahraman Jandarma Komandolar. Öncelikle hepinizi en kalbî duygularımla, muhabbetle ve saygıyla selamlıyorum. Hepinizin mâlumu, 11 ağustosta Ayancık beşyüz yılda bir olabilecek bir âfet yaşadı. O gün çaresizlik ve umutsuzluk nerdeyse üzerimize hakim olmak üzereydi. Ama Rabbimize hamdolsun ki büyük Türk devletinin kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin kahraman komandoları ve kurumları, ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen heyetler, aynı zamanda aziz milletimizin bağrından çıkmış olan Sivil Toplum Kuruluşları yardımımıza koştular. Bizleri bu umutsuzluktan, bu çaresizlikten ve bu âfetten kurtardınız. Hepinize Ayancık’lılar adına, Sayın Valim adına şükranlarımı arzediyoruz. Kahraman Jandarma komandolar, sizlerin en büyük silahı belinizdeki tabancalar, elinizde tuttuğunuz tüfekler değildir. Sizlerin en büyük silahı kalbinizdeki Allah’a olan iman ve vatan sevginizdir. Bu iman ve vatan sevgisi gün gelir eline silah aldırır, cephede düşmanlarla, dağlarda hainlerle çarpıştırır. Gün gelir uykusuzca sınır hudutlarında nöbet tutturur. Gün gelir karda kışta kıyamette vazife yaptırır. İşte bugün Ayancık’ta olduğu gibi gün gelir eline kazma ve kürek aldırır çamur temizlettirir. Bizler Ayancık’lılar olarak kahraman Jandarma komandoların kalbindeki Allah’a olan imanı ve vatan sevgisine şahitlik ettik. Kahraman Jandarma komandolar, Ayancık’ta yapmış olduğunuz vazifelerin sadece çamur temizlemek, yük kaldırmak olmadığını anlatmak için Ayancık’ın bir hususiyetini dikkatlerinize arzetmek istiyorum. Ayancık, Birinci Dünya savaşında ve Millî Mücadelede en çok şehit veren ilk ilçemizdir. Nüfusa oranla Türkiye’de en çok şehit veren ilk ilçe Ayancık’tır. Sizler burada yapmış olduğunuz hizmetlerle sadece bugün Ayancık’ta yaşayanlara değil, şehitlerin emaneti olan Ayancık’a da sahip çıktınız. Şehit atalarımız sizlerin yapmış olduğu bu fedakâr hizmetleri gördüğünde ben inanıyorum ki bu vatan için, bu ülke için, bu millet için, bu devlet için burçlardan dönmediklerini huzur içinde görüyorlardır. Bu bakımdan şehitlerin emaneti olan Ayancık’a sahip çıktığınız için, şehitlerin torunları olan Ayancık’lıları bu zor gününde yalnız bırakmadığınız için sizlerden Allah razı olsun. Gittiğiniz yerlerdeki ailelerinize, çalışma arkadaşlarınıza, görev yapmış olduğunuz illerdeki kıymetli vatandaşlarımıza selamlarımızı, muhabbetlerimizi, saygılarımızı iletin. Rabbim ayağınıza taş değdirmesin. Rabbim sizleri âfetlerden, belâlardan hainlerden, tuzaklardan korusun. Her daim var olun.”
Daha sonra törende Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Belediye başkan vekili Seyfi Özer ve Kaymakam İsmail Pendik tarafından tim komutanlarına bayrak hediye edildi. Komandolar, “vatan sana canım feda” marş temposuyla ve halkın alkışları eşliğinde uğurlandı.

Önceki İçerikÇeşitli Yazılar
Sonraki İçerikCemaat ve Safiyet
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments