Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Selde hasar gören Karakestane suyu onarıldı

Selde hasar gören Karakestane suyu onarıldı

Temmuz ayının başında Ayancık’ta yaşanan sel felaketi ardından tahrip olan Karakestane içme suyu hattı onarılarak tekrar ilçeye su verilmeye başlandı. Çalışmaların yaklaşık 500 bin TL’ye mal olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, ilçeye tekrar kaliteli içme suyunu getirmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Başkan Ergün; “Yaz ayında ilçemizde meydana gelen sel felaketi sırasında Karakestane köyünden ilçeye getirilmiş olan kaynak suyu hattındaki borularda büyük tahribat meydana geldi. Yaşanan felaket ardından yapılan çalışmalar kapsamında hat üzerindeki tahribatın onarımını gerçekleştirdik. Yaklaşık 1200 metre civarında boru değişikliği yapıldı.

Şu anda beton çalışmaları bitmek üzere. Yaklaşık 500 milyon TL civarında masrafı olan bu çalışmanın neticesinde, şu anda ilçemizde yeniden kaynak suyu kullanım aşamasına gelmiş olduk. Tabi ki sürpriz bir şekilde beklenmeyen afet neticesinde 4 aydır eski kuyularımızdan tekrar su basmamız nedeniyle de belediyemizin yaklaşık 170 bin TL civarında elektrik faturası çıkmış oldu.

Kaynak suyu getirmeden önceki dönemde her ay yaklaşık 40-50 bin TL civarında elektrik faturasının da kaynak suyu geldikten sonra önüne geçmiş olmuştuk. Ancak bu sel felaketinden dolayı 4 aydır yeniden kuyu suyunu tüketmemiz nedeniyle pompalardan bastırmış olduğumuz suyun sadece elektrik maliyeti 170 milyon TL civarında bir maliyet oluşturdu. Bu süreçte arzumuz bir an önce ilçe halkımıza tekrar temiz, leziz içilebilir kaynak suyuna kavuşmasıydı. Yoğun çalışmaların ve çabaların neticesinde şu anda kaynak suyumuzu tekrar ilçemizin evlerine ulaştırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir daha bu tür felaketlerden Allah korusun diyoruz” dedi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments