Pazar, Ekim 17, 2021

Şevki Şentürk

Şevki Şentürk

1925 yılında Ayancık’ta doğdu.

Kahvecioğulları‘ndan Haşim Şentürk’ün (sahil camii eski müezzinlerinden Haşim Hoca’nın) oğludur.

Şevki Şentürk 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden mezun oldu.

1949 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünde Yapım Şefi, 7. Bölge Müdürlüğünde Bakım Şefi olarak çalıştı.

Karayolları 7. ve 8. Bölge Müdürlüklerinde Bölge Müdürü olarak

görev yapan Şevki Şentürk, 1959 Nisan’ında Köprüler Dairesi Başkanı, 30.09.1960 tarihinde ise Karayolları Genel Müdürü oldu.

11.10.1961 tarihinde görevinden ayrılarak Bakanlık’ta Yüksek Fen Heyeti üyeliğine atanan Şevki Şentürk, çalışmalarını özel bir kuruluşta sürdürdü. Uzun süre Yapı Kredi Bankası müsteşarlığı yaptı. Farklı özel şirketlerde yönetici olarak çalıştı.

Ayancık Türkeli arası yolun açılması onun müdürlüğü zamanında gerçekleşmiştir. Ayancık Çayı üzerindeki Fabrika ile Ayancık’ı bağlayan köprüyü yaptırmıştır. Ayancık caddelerinin asfaltlanmasında faydası olmuş, ismi de bir caddeye verilmiş bir kişiydi. Bölgenin insanına hizmeti dokunan, ender şahsiyetlerdendir. 2002 yılında İstanbul’da vefat etti ve Feriköy mezarlığına defnedildi. 

Önceki İçerikHamdi Özkan
Sonraki İçerikMehmet Edip (Tümerkan)
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments