Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Sinop Emniyet’inden Telefon Dolandırıcılığına karşı uyarı

Sinop Emniyet’inden Telefon Dolandırıcılığına karşı uyarı

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü tarafından vatandaşların telefon dolandırıcılığına karşı dikkatli olmaları için broşür dağıtıldı. Broşürde, “Size gelen telefonların emniyet birimlerinden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle “155 Polis İmdat” hattını veya en yakın Polis merkezini arayarak bilgi alın” denilerek şu ikazlar yapılıyor:

Polisin veya kamu görevlisinin para istemeyeceğini, para istemenin veya vermenin suç olduğunu da unutmayınız. Eğer para veya kontör dolandırıcılığı olayına maruz kalmış iseniz; sizi arayan telefon veya kontör transferi yaptığınız telefon numaralarını not edip, dekontları muhafaza ederek derhal en yakın Polis Merkezine veya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulununuz.

Kendilerini Kamu Görevlisi Olarak Tanıtıp Para Veya Kontör Talep Eden Kişilere Kesinlikle İtibar Etmeyiniz.

Sizi cep telefonunuzdan arayarak kendilerini kamu görevlisi Polis, Başkomiser, Amir, Emniyet Müdürü, Savcı olarak tanıtıp (telsiz seslerini kullanmak suretiyle) kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan, devlet büyüklerinin eşlerinin rahatsız edildiğini, taciz edildiğini, kendilerinin bu şahısları yakalamak için çalışma yaptıklarını söyleyip, sizden para veya kontör talep eden şahıslara itibar etmeyiniz.

Sim kartınızın Kopyalandığını Söyleyerek Para Veya Kontör İsteyenlere İnanmayınız!

Telefonunuzun sim kartının kopyalandığını, yüksek miktarda görüşmeler yapıldığını ve bu kişilerin tespitinin yapılabilmesi için para veya kontör göndermeniz gerektiğini söyleyen kişilere inanmayınız.

Banka Hesaplarınız boşaltılarak Paralarınızın Terör örgütlerine Gönderildiğini Söyleyerek Sizden Para Veya Kontör İsteyenlere İnanmayınız.

Cep telefonunuz aranarak SİM kartınızın kopyalandığını ve terör örgütleriyle görüşüldüğünü, kimlik bilgileriniz kullanılarak adınıza bankalardan hesap açıldığını veya hesaplarınıza girilerek terör örgütlerine para transferi yapılığını, bu kişilerin yakalanabilmesi için verilen telefon numaralarına kontör veya verilen hesap numaralarına para göndermeniz gerektiğini, masrafların operasyon sonunda devlet tarafından ödeneceğini söyleyen şahıslara inanmayınız.

Banka Atmlerine Yönlendirerek Para Talep Eden Kişilere inanmayınız.

Cep telefonunuz aranarak banka hesaplarınızın bloke edildiğini, en yakın kartsız bankacılık işlemi yapan banka ATM’sine gitmenizi ve belirtilen T.C. numarasına veya telefon numarası üzerine ATM’den para havalesi yapmanızı isteyen kişilerin dolandırıcı olduklarını unutmayınız.

Polis Merkezi Veya Savcılık Numarası Kullanarak Aramanızı isteyen Kişilere İtibar Etmeyiniz.

Telefonda kendilerini Kamu Görevlisi olarak tanıtan kişiler size güven sağlamak için kendi telefonlarına yönlendirilmiş olan sabit hatları, savcı veya emniyet yetkilisi ile görüştürmek amacıyla aramanızı isteyebilirler. Kesinlikle inanmayınız.

Telekomdan Aradıklarını Söyleyerek istenen İşlemleri Yapmanızı İsteyenlere İtimat Etmeyiniz.

Ev telefonunuz aranarak Telekom’dan aradıklarını, telefonda teknik arıza tespit ettiklerini, istenen işlemleri yapmanızı söyleyen kişilerin doğru söyleyip söylemediğini anlamak için Telekom görevlileri ile görüşünüz, Unutmayınız dolandırıcılar siz farkında olmadan ev telefonunuzu dolandırıcılık eylemlerinde kullanmak üzere kendi telefonlarına yönlendirerek sizleri yaptıkları dolandırıcılık olayına ortak edebilirler,

Telefonunuzu Arayarak Size, Operasyon Yapıldığını Söyleyen Kişilere İtimat Etmeyiniz.

Telefondaki kişilerin size operasyon yaptıklarını ve gizli olduğunu, sizin fiziki olarak takip edildiğinizi, konudan kimseye bahsetmemeniz gerekliğini söylese de kesinlikle panik ve korkuya kapılarak aceleci hareket etmeyiniz, derhal konuyu emniyet birimleri ve yakınlarınızla paylaşınız.

Tebrikler Ödül Kazandınız Şeklindeki Mesajlara İtibar Etmeyiniz…

Cep telefonunuza çeşitli TV programları veya içecek markaları adına “Ödül Kazandınız” şeklinde mesaj gönderip, ödülü alabilmek için gereken masraflar karşılığında sizden para talep eden kişilere itibar etmeyiniz,..

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments