Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Sinop'lu şehit toprağa verildi

Sinop’lu şehit toprağa verildi

Hakkâri ili Çukurca ilçesine bağlı Kazan Vadisi girişinde bulunan Kavuşak Köyünde PKK bölücü terör örgütü mensuplarıyla girişilen çatışmada şehit düşen 1991 doğumlu Tankçı Er Bülent Yalçın’ın cenazesi 19.10.2012 Cuma günü Alaattin Camiinde kılınan cenaze namazı akabinde, Sinop Valiliği önünde yapılan tören sonrası şehir mezarlığındaki Çukurbağ Şehitliği’nde toprağa verildi.

16.10.2012 günü, saat 22.30 sıralarında çıkan çatışmada Sinop nüfusuna kayıtlı 1991 doğumlu Murat ve Nevin Yalçın oğlu Tankçı Er Bülent Yalçın şehit olmuştu. Acı haber, Askeri yetkililer tarafından, Kefevi mahallesinde ikamet eden ve geçimini pazarcılık yaparak sağladığı öğrenilen baba Murat Yalçın’a iletildi. Sinop Devlet Hastanesi yemekhanesinde işçi olarak çalışan anne Nevin Yalçın’a da oğlunun şehit olduğu haberi burada verildi ve anne, ambulansla eve getirildi. Acı haberle yıkılan aileye sağlık görevlileri müdahale etti.

5 aylık asker olan şehit Bülent Yalçın’ın askere gitmeden önce bir bilgisayarcının yanında çalıştığı aynı zamanda Birinci Amatör Kümede mücadele eden Ayancık Belediyespor’da defans oyuncusu olduğu belirtildi. Haberi alan takım arkadaşları da büyük bir üzüntüye boğuldu.

Şehit Bülent Yalçın’ın cenazesi, DNA tespiti için Ankara’ya gönderilmişti. Yapılan tetkiklerin tamamlanmasının ardından cenaze askeri uçakla Sinop’a getirildi. Sinop Havalimanı’nda protokol, askeri yetkililer ve yakınları tarafından karşılanan şehidin cenazesi, daha sonra kent merkezindeki baba evine getirildi. Helallik alınmasının ardından Alaaddin Camii’ne getirilen şehit Er Bülent Yalçın için cuma namazına müteakip cenaze namazı kılındı. İl Müftüsü Yalçın Topçu tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrasında Hükümet Meydanı’nda da askeri tören düzenlendi. Törene resmi ve askeri erkanın yanında cenazeye katılan 10 binin üzerinde Sinoplu da sloganlar ve Türk bayrakları ile terörü lanetledi.

6 yıldır Sinop’taki futbol kulüplerinde oynayan şehit tankçı er Bülent Yalçın’ın son 1 yıldır forma giydiği Birinci Amatör Küme’de mücadele eden Ayancık Belediyespor’daki takım arkadaşları da cenaze töreninde gözyaşı döktü. Türk bayrağına sarılı tabutu üzerine, giydiği 6 numaralı forması  örtülen Bülent Yalçın’ın futbol takımında oynamak için Ayancık’ta oturan halası Ayla Yalçın ile birlikte kaldığı belirtildi. Cenazeye başta Ayancık’tan 5 otobüs 6 minibüs olmak üzere, birçok il ve ilçelerden vatandaş da katıldı.

Önceki İçerikHakan Ünsal
Sonraki İçerikCemil Karahan
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments