Salı, Ekim 19, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Sinop’un özel insanı Hicâbi, Uzungürgen’de toprağa veridi

Sinop’un özel insanı Hicâbi, Uzungürgen’de toprağa veridi

Sinop’un Uzungürgen köyünde 70 yaşına kadar duymadan, görmeden ve konuşamadan ancak sadece dokunma duyusu ile normal insanlar gibi yaşayan Hicabi Şen, (14.01.2020) Uzungürgen köyünde son yolculuğuna uğurlandı. Sinop Müftüsü Ali Hayri Çelik, öğle namazı öncesi köy camisinde yaptığı vaazında, “Hicabi amcamız dünyanın kötülüklerine bulaşmadan, günahlarla kirlenmeden tertemiz şu dünyadan göçüp gitti. Bizim nimet olarak bile farkına varmadığımız konuşma yeteneği, görmesi ve duyması yoktu. O, dünya gözüyle ne görebildi, ne harama kulak verdi, ne bir sövmeyi denedi, tertemiz Rabbimizin huzuruna vardı. Hayatımda katılabildiğim en güzel cenaze namazlarından birisi oldu, cennet yolcusu kardeşimizin cenazesinde bulunmak benim için en büyük bahtiyarlıktır” dedi.

Çok sayıda vatandaşın iştirak ettiği ve Sinop Müftüsü tarafından öğleden sonra namazı kıldırılan cenaze, dualarla toprağa verildi.

Uzungürgen’li Hicabi Şen, kimseye ihtiyaç duymadan, yemeğini yapıyor, hayvanlarını otlatıyor, günlük tüm ihtiyaçlarını normal insanlar gibi karşılayabiliyordu. Her gün 1.5 kilometrelik yolu takip ederek köy kahvesine gidiyor, bir kere dokunduğu insanı bir daha unutmuyordu. Parmak uçlarıyla hisseden ve çevrede biyonik adam diye anılan Hicabi, ahşaptan yaptığı bıçak sapları, tabak ve kaşıklar ile görenleri şaşırtıyordu. Kimse ona anlatmadığı halde bayram namazlarını kaçırmıyor, sigara içerken aile büyüklerinin geldiğini bile hissediyor ve hemen sigarasını söndürüp saklıyordu. Onun tüm duyularını kaybetmesine sebep olan şey ise küçüklüğünde geçirdiği menenjit hastalığıydı.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments