Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Makaleler İslam bizim için ne ifade ediyor?

İslam bizim için ne ifade ediyor?

İslam bizim için ne ifade ediyor?

Selim Sinan ÖZTÜRK

23.Eylül.2009

Bir Ramazan ayını daha geride bıraktık. Oruçla teravihle günlerimizi değerlendirdik ve nefsimizi terbiye ederek bayrama ulaştık.

İslam dinine mensup insanlar olarak kendimize şu soruyu bir soralım bakalım. İslam bizim için ne ifade ediyor? Sonra da düşünelim…

Dünyaya gelmemiz kendi irademizle değil. Olan biten hiçbirşey de tesadüfi değil.

Bizi yaratan Rabbimiz, Âdem babamızdan beri birçok elçi göndermiş, yoldan çıkanları yine doğru yola (sıratı müstakime) çağırmak için. En son gönderdiği elçi (Rasûl) Hz. Muhammed (sav.), en son din de bütün dinlerin tamamlayıcısı olan İslam dinidir.

Biz hasbelkader müslüman bir memlekette, müslüman bir anne ve babadan doğmuşuz. Buna ne kadar şükretsek azdır.

Bunun yanında müslümanmış gibi görünen ama İslama ait hiçbir iz kalmamış aileler de var. Bir çoğumuz doğarken ve ölürken müslümanız ve bunu hiç önemsemiyoruz. İnancımız doğrultusunda yaşamayınca yaşadığımız gibi inanmaya başlıyoruz.

Kurak ve çorak yerlerde yetişen bitkiler gibi İslamdan habersiz, ya da duyarsız yetişen insanlar var. Bunu dert edinmemiz, düşünmemiz gerekmez mi? Akletmemiz gerekmez mi? Bu dünyanın görünen yüzü olduğu gibi görünmeyen tarafı da var. Yani altı da bir üstü de bir bu dünyanın, değil…

Allah, bizden namaz, oruç istediği gibi tefekkür de istiyor. Düşünmemizi istiyor. Binbir çeşit nimet vermiş. Her şeyi insan için yaratmış, insanı da kendisine ibadet için en mükemmel şekilde yaratmış.

Bize gönderdiği ebedi yol haritasını (Kur’anı Kerimi) okumamız, öğrenmemiz gerekmez mi?

Zorla güzellik olmaz, zorla din de olmaz. Ama heva ve heveslerimizi ilah edinirsek şeytanın ve nefsin esaretinden nasıl kurtulacağız?

Kibir kumkuması olmuş, kendini dev aynasında gören insan, bir anda çaresiz kalınca Yüce Kudrete sığınma ihtiyacı duyar. Çünkü din duygusu insanın yaratılışında vardır.

Peygamberimiz birgün hutbede üç sefer amin diyor. Cebrail üç şeye beddua etti. Ben de amin dedim buyuruyor.

Birincisi, anne ve babası ihtiyarlar da evlatlar onlardan gafil kalırsa, Allah’ın rahmetinden uzak kalsın dedi. Ben de amin dedim, diyor.

İkinci olarak, bir kimse senin ismin geçince salavat getirmezse, o da rahmetten uzak olsun dedi ben de amin dedim diyor.

Üçüncü olarak, Ramazana kavuşmuş, fakat ondan gafil kalırsa o da rahmetten uzak olsun dedi, ben de amin dedim diyor.

Bütün bu yazılanlardan sonra tekrar kendimize soralım. İslam bizim için ne anlam ifade ediyor? Sonra da düşünelim bakalım biraz…

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments