Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler ''Tarabalar - Bir Ayancık Belgeseli''adlı fotoğraf sergisi İzmir’deydi

”Tarabalar – Bir Ayancık Belgeseli”adlı fotoğraf sergisi İzmir’deydi

Ayancık’lı Fotoğraf sanatçısı Volkan Atılganın hazırladığı ”Tarabalar Bir Ayancık Belgeseli”Adlı Fotoğraf ve Arşiv çalışması, Ayancık ve İstanbul’un Ardından 1.Şubat-11.Şubat. 2013 tarihleri arasında İzmir’de, Eşrefpaşa Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gösterime sunuldu.

Yağmurlu ve rüzgarlı bir günde, oldukça kalabalık bir ortamda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından açılan “Tarabalar- Bir Ayancık Belgeseli” isimli sergiye İzmir’de yaşayan Ayancık’lılar ve dostları ilgi gösterdi.. Herkes nostalji yaşayıp çocukluk günlerine gitti. Aileleri elinde bir nesil sonra hatırlayan kalmayınca çöpe atılacak fotoğrafların dijital ortama aktarılarak bir kasabanın ortak hatıra defterine dönüşmesi çok yararlı bir çalışma şüphesiz. Sergiyle, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Ayancık’ta yaşamış insanların oluşturduğu kareler izleyici karşısına çıktı. Yıllar önce piknikte dostlarla çekilmiş bir fotoğraf, delikanlıların fotoğraf stüdyosundaki pozları, Lokomotif üstünde bir adam, plajda hayatın keyfini çıkaran bir başkası veya Zingal Orman İşletmelerinde çalışan işçilerin görüntüsü sergiye katılanları geçmişe götürdü.

Ayancık ilçesinde yaşayan ailelerin fotoğraf arşivinden derlenen sergiyi hazırlayan fotoğraf sanatçısı Volkan Atılgan, 40’a yakın aileden 8 bine yakın fotoğraf topladığını ve bu sergide 1000 fotoğrafın yer aldığını belirterek, “Sergiye tarabalar ismini verdik. Taraba tahta perde anlamına geliyor. Tarabalar, hem gündelik yaşamları, hem de içe dönük olan ile ortak alanı birbirinden ayıran sınırlardır” diye konuştu. Atılgan, Sinop’un 100 yıllık tarihine ışık tutan serginin, 1920 ve 1930’lu yıllardaki moderniteyi gözler önüne serdiğini vurguladı.

Sinop’tan, Ayancık’tan Ege’yi, İzmir’i yurt edinmiş insanlar için bu fotoğrafların önemine değinen Başkan Aziz Kocaoğlu ise “Bu sergiyi gezenler, kendisinden üç-dört nesil önce yaşayan ailelerin öykülerine şahit olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde, Ulu Önderimiz’in çizdiği yolda aydınlanma döneminde tarihi bir yolculuk yapacak” dedi.

Daha sonra sergiye katılan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Sinopluların özellikle de Ayancıklıların yaşama daha iyimser bakan bir yanı olduğuna değinerek, “Yıllar öncesinin siyah beyaz fotoğraflarına bakınca ister istemez bir özlem oluşuyor. Ama baktıkça detayların da ne kadar önemli olduğu fark ediliyor. Ayancık’ta bir dönemin günlük yaşamı, giyim kuşamı olduğu kadar insanların birbirine duyduğu sevgi ve saygı da fotoğraf karelerine yansımış. Modern zamanlarda unutulan bu iki erdemi, ‘Tarabalar’la yeniden hatırladık” şeklinde konuştu.

Fotoğrafçı Volkan Atılgan serginin hazırlanmasında desteğini esirgemeyen dostlarına teşekkür ederek şöyle dedi: ”Tarabalar Bir Ayancık Belgeseli”Adlı Fotoğraf ve Arşiv çalışmamız Ayancık ve İstanbul’un Ardından İzmir ve İzmirli Sanatseverlerle buluşurken; Başta Konak Belediyesi ve Konak Belediye Başkanı Sayın Dr Hakan Tartan’ın Çözüm ortaklığı ve Ayancık’ın Yetiştirdiği müstesna İnsanlarımız Çetin Kurtuluş, İlhami Dinçel, Haluk Genç, Ersan Ercan, Hatice Çaylı, Osman, Hülya ve Kadir Gümüş, Güzin Sarısoy, Mehmet Çetin, Yaşar Altıntaş, Aylin Örnek, Atike Çaylı, Recep Uğur Övet, Cumhur Yüksel, Neşe Sarısoy, Mithat Övet, Seyhan Sabri Sarısoy, Yusuf Kenan Deniz, Tuncay Yurbaş, Ayancık Or-Kop Yönetimi ve Pek Tabii Dr.Azmi Hamzaoğlu’nun yakın ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ederim. Bu vesile ile ayancık’ın tanıtımı adına çok önemli olan projenin var olmasını sağlayan tüm insanlara, kişisel fotoğraf arşivlerini bana açarak (bir fotoğraf, bir anı, bir ayancık) diyen tüm ailelere, 1930’lu yıllardan bu yana özenle sakladığı fotoğrafları için Merhum Muammer Çınar’a ve tüm bu fotoğrafların oluşmasını sağlayan Merhum Ustam Fotoğrafcı Ali Ercan’a Şükran ve Saygı duygularımı sunmak istiyorum.”

Serginin bundan sonraki adresi Bursa… ”Tarabalar Bir AYANCIK Belgeseli” 11 Mart 2013 ile 16 Mart 2013 arası Bursa Tayyare Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluşuyor.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments