Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Telefon dolandırıcıları dur durak bilmiyor

Telefon dolandırıcıları dur durak bilmiyor

Emniyet görevlilerimiz sık sık ikazlarda bulunuyorlar. Buna rağmen yine de dolandırıcıların tuzağına düşenler var. Son günlerde bir gazetede çıkan haberi burada paylaşarak dikkatinize sunuyor ve tekrar uyararak lütfen dikkatli olunuz diyoruz.

Telefon aracılığı ile nitelikli dolandırıcılık yapanlar, Samsun’da yaşayan 56 yaşındaki Emine Akkurt’un 20 bin lirasını dolandırdı. Yaşadığı olayın şokunu bir hafta geçmesine rağmen bir türlü üzerinden atamayan Akkurt, gece uykusuna hasret kaldığını ve sinir hapları içerek ayakta durduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’ndan emekli olan Emine Akkurt’un anlattığına göre dolandırıcılık olayı şöyle gerçekleşti: Bir şahıs kendisini telefonla aradı. Arka fonda telsiz sesleri gelmesi üzerine kendisini arayan şahsın polis olduğuna inandı. Kendisini polis olarak tanıtan kişi “Teyzeciğim kimliğini kaybettin mi? Senin kimlik bilgilerine ulaşılmış.”, deyince Akkurt, kimliğinin çantasında olduğunu söyledi; Bunun üzerine dolandırıcılar normal telefonu kapatarak bu defa da cep telefonundan aradı. Akkurt, karşıdaki kişinin ne olursa olsun telefonu sakın kapatma, şu anda bankadaki hesaplarınızla oynanıyor, bu kişileri yakalamak üzereyiz, bunun için sizden yardım alacağız uyarısı üzerine kendini telefondaki kişilerin isteklerini yerine getirmeye başladı. Bir taksiye binip hemen bankaya gitmesi gerektiğini, tüm masrafların kendisine ödeneceği söylenen Akkurt, ondan sonrasını şöyle anlattı: “Hemen hazırlanıp yoldan geçen bir taksiye bindim ve bankaya gittim, bu sırada telefon hep açıktı. Yolculuk sırasında ne taksiciye ne de başka birine bir şey söylememi istemediler. Benim kafamı karıştırıp telaşlandırdıktan sonra ben adeta robotlaştım, bana istedikleri her şeyi tek tek yaptırdılar.” Bankanın önüne geldiğinde kendisine ‘içeriye gir ve fiş al, sonra eline kâğıt kalem al, şu isim ile hesap numarasını yaz’ talimatının verildiğini” söyleyen Akkurt, bu talimatları yerine getirirken banka görevlilerinin kendine hiçbir şey sormamasından şikâyet etti. Parasının hesabında durduğunu öğrenince ‘banka müdürüyle görüşeyim mi?’ sorusuna telefondakinin “Sakın ha oradaki müdürün de, memurun da bu işte parmağı olabilir” cevabını aldığını söyleyen Akkurt, parasının tamamını çektikten sonra kendisine verilen hesaba yatırmak için başka bir bankaya yönlendirildiğini söyledi.

Akkurt, telefondaki kişilerin bazı konuşmalarından şüphelendiğini, ancak telsiz sesleri eşliğinde yapılan konuşmalarla ikna olduğunu söyledi! Saatlerce telefonda konuşan Akkurt daha sonra tekrar bankaya gelerek parasını Iğdır şubesinde bir hesaba yatırdı. Akkurt parayı yatırdıktan sonra yine telefonda beklediğini ifade ederek, “Öğle tatili olunca bunlar parayı karşıdan çekemediler. Ben de namazımı kılayım boş beklemektense deyince ‘tamam namazını kıl ama sakın telefonu kapatma’ dediler. Ben de, Iğdır şubesinde polisler bekliyor, parayı çekerken bu kişileri yakalayacaklar zannederek telefonu hep açık bıraktım. Merakla beklerken saat 14.00’te yeniden konuşmaya başladık. Bana ‘tamam teyze şerefsizleri yakaladık, sen şimdi savcılığa gidebilirsin.’ dediler. Savcılığa koşa koşa giderek böyle bir şey var mı diye sorduğumda oradakiler durumu anladılar ve beni savcıya götürüp ifademi aldırdılar. Bankaya gönderdiler, baktılar, ettiler, ama paranın çekildiğini, yapacak bir şey olmadığını söylediler.”

Duydukları karşısında şok olduğunu ve günlerce kendine gelemediğini kaydeden yaşlı kadın, “Benim geleceğimi, geçmişimi yaktılar. İnsanlar uyansın, ben yandım başkaları yanmasın, benim param gitti, geri gelmeyecek. Ben onları Allah’a havale ettim, o verecek onların cezasını.” diye sözlerini tamamladı.

(28.12.2011 – zaman Gazetesi)

SeSiÖz
Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardım, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu site ismi olarak benimsedim. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadım. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments