Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Makaleler Teşekkür edebilmek

Teşekkür edebilmek

Teşekkür edebilmek      

Selim Sinan Öztürk

16.Ocak.2011

Eylülde İstanbul’a, ekimde Samsun’a gitme imkânımız oldu. Her yerde yollar şantiye halinde, yer yer de bitmiş duble yollardan geçtik. Kim ne derse desin. Memlekette güzel şeyler oluyor. Siyasi söylemlere gerek bile yok. Gözü olan görüyor, aklı olan anlıyor.

***

Yeni yönetim son yıllarda yurt çapında, hatta dünya çapında, bir yandan da ilçe bazında şimdiye kadar görülmemiş büyük başarılara imza attı. Kara-deniz-hava yollarında, sağlıkta, eğitimde, ekonomide, dış politikada birçok güzellikler hayata geçirildi.

Tabii bunu çekemeyen, kıskanan muhalifler, yönetimin başarısı karşısında hırsından çatlayan, insafsızca iftira atan, bir çentik atayım da gücünü kaybetsin hesabında olanlar da olabilir. Hatta bunun için “muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur, yürü…” diye darbe heveslisi kışkırtanlar da medyada, internet ortamında cirit atıyor olabilir. Ama bu tür kışkırtıcı, anarşiye sevkedici hareketlerin hep de belli kesimlere karşı yapılması, yandaş kesimlerin iktidarında olmaması, artık sırıtmıyor mu? Görüyoruz ki hep aynı teraneler…

***

Bir yakınım anlatmıştı İstanbul’da:

“Geçen seçim döneminde kapımıza birileri geldi. Parti seçim çalışması yapıyorlarmış. Bu mahallede neye ihtiyacınız var diye sordular. Ben de aklıma geleni söyledim. Gelen görevli madde madde not aldı. Not aldılar ama, seçim vaadidir, unutur giderler diye pek de önemsemedim. Ben unutmuştum onu. Aradan üç sene geçtikten sonra kapıma birisi geldi. Elinde bir kağıt. Siz geçen dönemde şunların yapılmasını istemişsiniz, yapıldı mı? diye tek tek sordu. Şaşırdım. Gerçektende o söylenilenler bir bir hayata geçirilmişti. Adamlar verdikleri sözü yerine getirdiler. Şu tarihte bitecek ve açılışı yapılacak dedikleri işlerin açılışını yaptılar.”

Bunları söyleyen ve takdirlerini belirten yakınıma sorduğumda bu kadar hizmete rağmen oyunu vermediğini, kızdığı halde gidip muhalefete oy verdiğini söylemişti.

***

Ayancık Belediyesinin iki dönemdir iktidarla uyumlu yönetiminde o kadar güzel şeyler oldu ki, hangi birini sayalım. Yapılanlara teşekkür etmek bir kadirşinaslıktır. Şimdiye kadar gelen hangi yönetim olursa olsun, Ayancık için yapılan hizmetlerden dolayı hepsini hayır dua ile anıyoruz.

***

Yapılan güzel şeylere karşılık teşekkür etmek, bu güzellikleri lûtfeden Rabbimize karşı da şükretmek insan olmanın bir gereğidir.

Şükür, sözlükte “karşılığını vermek, yapılan iyiliği dile getirmek ve sahibini övmek” anlamına geliyor. Ahlâkî kavram olarak, yapılan iyiliğin kadir ve kıymetini bilip makbule geçtiğini dile getirmek, iyilik edeni övmek; nankör olmamak demektir. Kul, Allah’ın lütuf ve nimetlerini dile getirir ve O’nu överse şükretmiş olur…

Ayeti kerimede: “Şükür, nimetin artmasına vesile olur (İbrâhim, 7)” buyuruluyor. Hadisi şerifte de: “Bir kimsenin yaptığı iyiliğe karşı teşekkür etmek ahlâkî bir görevdir. İyilikte bulunanı övmek ve ona dua etmek de bir teşekkürdür. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a da şükretmemiş olur (Ebû Dâvûd, Edeb, 12)” buyuruluyor..

Belediyemiz, hükümetimiz teşekkürü hak etmiyor mu acaba?..  Tam da burada, bazı sanatkârların işleri için yapılan ikazı hatırlayalım. “Emeğe saygı lütfen”.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments