Pazartesi, Eylül 26, 2022

Tiksindiğiniz şeyi için

Bir ayetin tefsiri:

Tiksindiğiniz şeyi için

Makina Kimya Endüstrisi Kurumuna bağlı, Makine Sanayi Genel Müdürü iken; 11 ay önce ortadan (birçok dedikodu ile beraber) kaybolan Burhan Ersen’in geçtiğimiz haftalarda cesedi kaldığı lojmanların bodrum katındaki kendi yaptırdığı su tankında bulundu.

Kendine bağlı personel arasında ve ikamet ettiği lojmanlarda arkasından, hakkında 46 milyar lira paranın hesabını veremediği ve bu parayla birlikte kaybolduktan sonra Avrupa’da değişik şehirlerde gününü gün ettiği, kendine estetik ameliyat yaptırıp dolaştığı, ruhi bunalıma girip intihar ettiği şeklinde dedikodular söylenip duruyordu.

Bu arada dedikodular yapılarak neredeyse aradan bir sene geçmesine az kala MKEK’nun Tandoğan lojmanlarındaki içme suyundan çeşmelere gittikçe artan pis kokular ve artıklar gelmeye başladı. Suyun geldiği bodrum kattaki su tankında incelemede bulunuldu. Bu sırada, şamandıraya takılı, su içerisinde uzun müddet kalmasından ötürü erimiş, tanınmaz durumda bir cesed görüldü. Yapılan inceleme sonunda, kolunda bulunan saatten yaklaşık bir yıl önce ortadan kaybolan Genel Müdür Burhan Ersen olduğu, oğlu tarafından teşhis edildi. Bu olay, cesedin çürüdüğü suyu kullanan, yani Cesedin eriyen artıklarını içen lojmanlarda oturanlarda şok etkisi yaptı ve gıybet konusunda şu ebedi hakikatı akla getirdi.

Hucurat Sûresi’nin 12. âyetinde Cenab-ı Allah:

“Ey iman edenler! Çok zanda bulunmaktan sakının. Zira zannın bir kısmı suçtur. Birbirinizin ayıp ve kusurlarını araştırmayın. Kimse kimseyi (arkasından) çekiştirmesin. Sizden biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Ondan tiksinirsiniz..”

(16.Ekim 1990 – Zaman)

Önceki İçerikÖldükten Sonra Dirilenler
Sonraki İçerikKim gâvur
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments