Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Turan Gökmenoğlu’un Mozaik Çalışması Gaziantep Mozaik Müzesi’nde Sergilendi

Turan Gökmenoğlu’un Mozaik Çalışması Gaziantep Mozaik Müzesi’nde Sergilendi

“Cumhuriyetin 90. Yılında 90 Eser” konulu Uluslararası Mozaik Yarışması Gaziantep’te düzenlendi. Uluslararası üne sahip mozaik sanatçılarının jüri üyesi ve onur konuğu olarak katıldığı mozaik yarışmasına 400 eser ve 160 sanatçı katıldı. Bu eserler arasından seçilen doksan eser sergilenmeye layık görülürken, İtalya’dan Giulio Menossi 1., Türkiye’den Tülin Kaynak 2. ve Kanada’dan Suzanne Spahi 3. Oldu. 5 eser mansiyon, üç eser de jüri özel ödülü kazandı.

Ayancık’lı Mozaik Sanatçısı Turan Gökmenoğlu’nun sadece doğal ve kendi rengindeki onbin adet çakıl taşını kullanarak yaptığı “Çayda Balık Tutan Adam” adlı mozaik çalışması, sergiye katılan mozaik sanatçıları, şehrin yöneticileri ve ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini kazandı.

29 Ekim 2013 günü Cumhuriyetin 90. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 90 mozaik eserden oluşan serginin açılışı yapıldı. Gaziantep Zeugma Müzesi Salonu’nda düzenlenen sergi açılışı ve ödül törenine Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep ve Nizip Ticaret Odası yöneticiler ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.
Seçilen 90 eser Zeugma Mozaik Müzesinden sonra Gaziantep’de yeni açılan alışveriş merkezinde de bir ay süre ile sergilenmeye devam edecek.

Uluslararası Mozaik Yarışması’nda seçilen 90 Mozaik eserin sergilendiği Gaziantep Zeugma Müzesinde Sinop’u temsil eden Ayancık’lı Mozaik Sanatçısı Turan Gökmenoğlu’nu, uluslararası düzenlenen bu yarışmadaki başarısı nedeniyle kutluyoruz. En büyük dileğinin, doğduğu şehirdeki tüm park ve değerli yapıları, Sinop ve çevresinden topladığı çakıl taşlarından yaptığı mozaiklerle süslemek olduğunu söyleyen Turan Gökmenoğlu’nun halen Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilen “Çayda Balık Tutan Adam” adlı mozaik çalışmasını ve diğer çalışmalarını www.burctaslari.com ve www.lilapebbles.com adlı on-line alışveriş sitelerinde inceleyebilirsiniz.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments