Pazar, Temmuz 25, 2021

Turan Gökmenoğlu

Turan Gökmenoğlu

27 Mart 1957’de Ayancık’ta doğdu. İlk ve orta okulu Ayancık’ta okudu. Ekonomik güçlükler yüzünden eğitimine ara vererek Ayancık gazete ve matbaasında çalışmaya başladı. Bir yıl sonra Ayancık lisesine girerek, bundan sonraki eğitimini iş hayatı ile birlikte sürdürdü.

1975’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Üniversite eğitimi sırasında, İstanbul’daki çeşitli matbaalarda çalıştı. 1981 yılında Cağaloğlu’nda kendi işini kurdu. Matbaaların şehir dışına nakli üzerine önce Bağcılar’daki matbaacılar sitesinde, daha sonra da Kadıköy’de kendi yerinde matbaacılık, reklamcılık ve yayıncılık işlerini sürdürdü.

İlk şiir ve öyküleri 1971 yılında Ayancık gazetesinde çıktı. Birçok gazete ve dergilerde şiir, öykü ve yöresel tanıtım yazıları yayınlandı. Üçü şiir, biri öykü dalında birincilik ödülleri aldı.

1976-78 yılları arasında güldeste türü ‘’UMUT FİLİZLERİ’’, ‘’ESİNTİLER’’ve ‘BİR TÜRKÜ TUTTUR TOPTAĞA’’adlı üç şiir kitabı yayınlandı. 1979 yılında ‘’Çıkar Artık İçinden Bu Umutsuz Hasreti’’ adlı şiiri Günaydın gazetesinin açtığı yarışmayı kazanarak, Zeynettin Maraş tarafından bestelendi.

1980’li yıllarda ‘AYANCIK KARTPOSTALLARI’nı, 1988’de ilk ‘’AYANCIK’’ ve ‘’SİNOP ’’ broşürlerini, 1989’da ‘’Sinop ve İlçeleri AYANCIK REHBERİ’’ ve 1992’de babasının hatırasına ‘’TURİSTİK SİNOP REHBERİ’’ adlı araştırma ve tanıtım kitaplarını yayınladı. 1988’de Ayancık Belediyesi için ‘’AYANCIK’amblemini hazırladı.

1995’de yayınladığı ‘’AYANCIK SEVDALARI’’ve ‘’SEVGİ KURŞUNU’’1996’da ’’İKİNCİ BAHAR VURGUNU’’ adlı kitaplarındaki şiirleri, çeşitli televizyon ve radyolarda okundu.

Ocak 1996’dan itibaren yayınladığı ‘’SİNOP POSTASI’’ gazetesi ile, Sinop’lular arasındaki dayanışma, tanıtım ve kalkındırma çabalarını destekledi.

1996 yılında yarı değerli ve değerli taşlara ilgi duymaya başladı. Araştırmalar yaptı. 1997’de ‘’BURÇ TAŞLARI I ve II’’kitapları ile, doğal taşların şifa etkileri hakkındaki araştırmalarını iki kitap halinde yayınladı. 2000 yılında ilk öykü kitabı olan ‘’LAPİS LAZULİ TAŞLI HALHAL’’ı yayına hazırladı.

Evli ve iki erkek çocuk sahibi. ‘’BURÇ TAŞLARI’’ ile ilgili, çeşitli televizyon programlarına katıldı. Şiir, öykü ve araştırma çalışmaları sürmektedir…

Sinop’la ilgili katkıda bulunduğu yayınlar:

Ayancık Gazetesi, Ayancık Lisesi Gazetesi, Ayancık Belediyeden Haberler Gazetesi, Ayancık Postası Gazetesi, Ayancık Haber Gazetesi, Merhaba Sinop Dergisi, Sinop Belediyesi Beldemiz Gazetesi…

http://www.burctaslari.com/

** ** **

Yazı ve Şiirleri:

Ayancık – Sinop Anılarım

Ayancık’tan Abana’ya Sevgi Rüzgarı

”Ayancık” Uçağının Tarihi Öyküsü

Düşüyorum Kuş Misali Yollara

Davul ve Zurna Sesinde Ayancık-Sinop Yolculuğu

Önceki İçerikİlhami Acar
Sonraki İçerikSefer Turan
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments