Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Türkeli'de Gemiyanı mahallesine yapılan cami törenle açıldı

Türkeli’de Gemiyanı mahallesine yapılan cami törenle açıldı

Yapımına bir süre önce başlanan Türkeli Gemiyanı mahallesi camii törenle açıldı. Türkeli’de Gemiyanı Mahallesi Camii’nin açılışı için bir program düzenlendi. Müftülük tarafından düzenlenen açılış programına, Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Vali Yardımcısı Orhan Gazi Karakaş, Türkeli Kaymakamı Mehmet Kaan Kini, Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, AkParti Türkeli ilçe Başkanı Turan Yıldırım, Türkeli Müftüsü Halil ibrahim Kömürcü, Din Görevlileri ve Vatandaşlar katıldı. Program, kurban kesimi ve protokol konuşmaları ile başladı. Açılışın ardından Camide ilk Cuma Namazı kılındı.

Müftü Halil ibrahim Kömürcü, açılışta yaptığı konuşmada; “İslam medeniyetinde camilerimiz; Peygamber (s.a.v)’in Mekke’den Medine’ye hicretiyle birlikte Kuba’da başlayıp Medine’de ise bizzat sırtında kerpiç taşıyarak inşa ettiği içerisinde ashabını yetiştirdiği, ümmetini ilmek ilmek dokuduğu Mescidi Nebi ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin, Müslüman ülkesi olduğunun mührü ve tapu senetleridir. Dünya semasını andıran gök kubbesi ile, resim gibi hat sanatı ile, yükseklere doğru uzayıp giden minaresi ile bir cami yapmak ve içinde huzurla ibadet etmek en büyük bahtiyarlıktır. İşte bugün burada, Müslümanlık tapusuna atılmış bir imzayı, bir camiyi açmak için toplanmış bulunuyoruz. Camilerin maddi olarak inşası ne kadar önemliyse manevi inşası, caminin cemaatinin olması ve cemaatin devamlılığı da o kadar hatta ondan daha da önemlidir.” dedi.

AkParti ilçe başkanı Turan Yıldırım da sosyal medyada yayınladığı mesajda şöyle dedi; “Yapımına kısa süre önce başlanan Gemiyanı camisinin açılışını Milletvekilimiz Dr.Nazım Maviş, Belediye başkanımız Veysel Şahin, Kaymakamımız, il encümenlerimiz, hayırsever vatandaşlarımız ve halkımızın katılımı ile dualarla yaptık. Hayırlı olsun.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments