Pazartesi, Eylül 26, 2022

Ünlüce Köyü

Ünlüce köyü, toplam 58 haneden oluşmaktadır. Köy, mücavir alan içerisinde olup Ayancık’a uzaklığı 4 km.dir. Nüfusu yaz aylarında 150 iken, kışın 70’e kadar düşmektedir. Köy, göç verdiği için genç sayısı azdır. Genelde göç yurt dışına olmuştur. Ünlüce Köyü denize bitişiktir. Sahilinde Motel ve Restaurant bulunmaktadır. Yaz aylarında piknik ve plaj olarak gözde mekanlardandır. Köyde öğrenci sayısı az olduğu için 1999 yılında okul kapanmıştır. Köydeki tek cami 1983 yılında ibadete hazır hale getirilmiştir.

Ünlüce köyü hakkında İdris yılmaz’ın 1967 de yazdığı yazı köyün tarihi gelişimine ışık tutmaktadır.

04.08.1967 Ayancık Gazetesi

Ünlüce Köyü (Barna)

Derleyen: İdris Yılmaz

Köyün idarecileri: Muhtar Hamdi Demirtaş, üyeler Haşim Çaylı, Ahmet Atillâ, Mustafa Oğuz, Mehmet Özçelik. Köy İmamı yok. Köy bekçisi yok. öğretmen Ferhunde Öge.

Ünlüce (Barna) köyü Ayancık’ın batısında olup belediyenin sınırları ile başlar. Burası da bir sahil köyüdür. Ünlüce köyü 52 hane 450 nüfusludur. Hulu, Yalı, Ünlüce diye üç mahallesi vardır. Muhtar Hamdi Demirtaş Ünlüce mahallesindendir.

Ünlüce köyü Ayancığın batısındaki sarp kayaların hemen arkasında bulunur. Bu köy birkaç sene evvelline kadar Ortalık köyünün bir mahallesi olarak bulunurdu. Şimdi ise ayrılarak kendi başına bir köy olmuştur. Ünlüce köyüne eskiden gidip gelmek pek zordu.Merkeze yakın olmasına rağmen yollar çok bozuktu. Bilhassa yüklerini, deniz yoluyla veya sırtlarında kayaların yamaçlarından geçen korkunç Patika yollardan yapardı. Şimdi ise Kaymakam Fikret Koçak namı altındaki cadde yolun açılması köyü kasabaya bağladı. Köylüler bu kaymakamı asla unutamıyorlar.

Halkın geçim durumu: Diğer köylerimizde olduğu gibi bu köyde de halk çiftçilikle uğraşmakta. Bununla beraber gene de geçiminin tamamını topraktan sağlayanlar yokmuş. Halkın bir kısmı, gurbetcilik, bir kısmı Ayancık Dv. Or. İş. işçide, az bir kısmı da gene Ayancık’ta parekende işlerde salcılık, gemicilik vs, işlerde çalışarak geçimlerini sağlarlarmış. Ünlüce köyünde sebzecilik ve meyvacılık günden güne gelişmekte. Rafet Çaylı, Mehmet Özçelik, A. Osman Özalp, Şükrü Özalp, Ali Şentürk, Haşim Çaylı gibi şahıslar bilhassa elmacılık, fındıkçılık ve sebzeciliğin üzerinde durmaktalar. Sunni hayvan tohumlamasını da benimsiyorlar. Yalnız tohumlamanın yol güzergâhı olan Hulu yalısını yapılmasını istemekteler. Köy halkı hayvanlarına da iyi bakmakta. Ortalık köyü gibi bu köy halkı da kasabaya turfanda sebze ve benzeri olan şeylerle süt yoğurt gibi şeyleri satarak istifade etmekte.

Öğretim ve okul durumu: Bu köyün öğretimi önceden birleşik oldukları Ortalık köyünün ilk okulunda yapılırdı. Şimdi ise bir yıl önce köye bir dersaneli, lojmanlı bir okul yapılarak öğretime açılmıştır. Halen köyün 60 öğrencisi vardır. Yüksek tahsilde 4, Orta tahsilde de 6 öğrencisi vardır. Şimdiye kadar bu köyden 2 devlet memuru çıkmış. Halkın öğretime karşı ilgisi sonsuzdur. Köyde okuma yazma bilen oranı %de 75 imiş başkaca halkın aydınlamasına yarayan konuk odaları, okuma odaları yok. Hemen her evin radyosu varmış.

Köyde birlik, beraberlik, gelenek ve görenekler: Köy gelenek ve göreneklerinde diğer köylerimizinkinden ayrı bir tarafı yokmuş. Köyde şimdiye kadar birlik ve beraberlik kurularak kayda değer bir iş de yapılmamış. Köy halkı başaramadığı işleri birleşerek imece yardımlaşma yoluyla yaparlarmış. Son zamanlarda bu usûlde hemen hemen ortadan kalkmış. Yıllarca önce başlanmış olan camileri hâlen 4 duvardan ibaret durmakta. Köy halkı ibadetlerini kendi evlerinde cuma günleri de kasabada yaparlarmış, cenaze törenleri için bazan kasabadan bazan da civar köylerden din adamları çağırılırmış.

1950 den sonraki devlet yardımları : Ünlüce köyüne devlet yardımı olarak tek dersaneli yeniden lojmanlı bir okul yapılmış, onun da suyu yok. İl yardımı olarak da köyün içinden geçen yol ham olarak yarılmış bunlardan başka ünlüce köyüne bir yardım yapılmamış. Bunun da sebebi yolsuzlukmuş. Muhtar Hamdi Demirtaş’ın ifadesine bakılırsa köyün ihtiyaçlarını her yıl ilgililere bildiriyormuş. Söylediği bu ifadeye göre kabahatin birazının da ilgililerde olması gerekmekte.

Ünlüce köyünün Turistik yerleri: Ünlüce köyünün turistik olarak sahil boyu deniz kenarı hakikaten dinlenme ve sakin olması bakımından değeri az bulunan yerlerden birisidir köyde Rum kalıntılarına rastlanmıştır. Sahilin bazı kısmında hamam ve kilise namı altında görmeğe değer yerleri, Rum kalıntıları mevcuttur. Gene bu sebeple Pelit altı namı diye anılan denize karşı olan Horasani  eski bina kalıntıları  bulunmakta. Ünlüce köyü her türlü turisti  barındıracak yerlere sahip bir şekildedir. Boş  evler, gölgeli boş sahalar, deniz boyuca sahilin boşluğu bunların başlıcalarındandır. Hiç bir yiyecek sıkıntısı da  çekilmez. Köyde hepsi olmakla beraber, köy kasabaya şimdilik bir ham yolla bağlanmıştır. Ünlüce köyünün istek ve dilekleri:

1- Köylerinin içinden geçen ham yolun çakılının dökülmesi, köprülerin yapılması,

2- Köy içme sularının en kısa zamanda ele alınması ve yapılması

3- Her türlü memurların köylerini sık sık ziyaret ederek kendilerine her sahada yol gösterilmesi, önder olunması.

Önceki İçerikYarenler Köyü
Sonraki İçerikUzunçam Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments