Salı, Ağustos 3, 2021

Yaman Okay

Yaman Okay

1951 Yılında Giresun’un Tirebolu ilçesinde doğdu. Babası Ayancık’taki Ziraat Bankası Şubesine müdür olarak atandı. İlkokul ve orta okulu Ayancık’ta, üniversiteyi Şişli Siyasal Bilgiler Yüksek Okulunda okudu.

Ankara Sanat Tiyatrosunda profesyonel olarak oynamaya başladı. İlk oyunu 453.km’dir. AST’ta El Kapısı, Leipzig Duruşması, Ana, Sakıncalı Piyade, Dimitrof Savunuyor gibi oyunlarda önemli roller aldı. 1978 de Sürü filmiyle sinemaya geçti. 1981 ‘de Antalya Film Festivalinde Bereketli Topraklar Üzerinde adlı filmle en başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Diğer önemli filmleri: At, Asiye Nasıl Kurtulur, 40 metrekare Almanya, Umuda Yolculuk, Piano Piano Bacaksız, Pehlivan v.s.

1984 yılında Meral Okay (Katı) ile evlendi. TV’nin sevilen dizisi Bizimkiler’de rol aldı. Pankreas kanseri nedeniyle, 19 Şubat 1993’te İstanbul’da tedavi gördüğü Cerrahpaşa Hastanesinde öldü.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments