Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Yeni yapılan Karakestane ve Dolaysökü camileri törenle ibadete açıldı

Yeni yapılan Karakestane ve Dolaysökü camileri törenle ibadete açıldı

22.06.2013 Cumartesi günü Ayancık Mustafakemalpaşa Köyü Dolaysökü Mahallesinde ve 23.06.2013 Pazar günü Ayancık Karakestane Köyü merkez mahallesine yeni yapılan camiler törenle ibadete açıldı.

Mustafakemalpaşa Köyü Dolaysökü Mahallesindeki Cami açılışına İlçe Müftüsü Basri Bektaş, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, civar köylerdeki Din Görevlileri ve köylüler katıldı. Ayancık Müftülüğü ilâhi korosu Ortaerkengünez camii İmam Hatibi Mustafa Şahin yönetiminde Kur’anı Kerim ve çeşitli ilâhiler okudu. Mustafakemalpaşa Köyü Ciğer mahallesi camii İmam Hatibi Cemil Kırbacı tarafından okunan Kur’anı Kerimle merasim başladı, ilâhilerle devam etti.

Açılışta caminin yapılış serüveninden kısaca bahseden Müftü Basri Bektaş şöyle dedi:

“Biz buraya ilk geldiğimizde şu yolun üzerinde sade ahşaptan bir tane bina vardı. Sağolsun sayın Kaymakamımız, o gün şu önümüzde, görmeyenler vardır diye söylüyorum, orda bir dere var. Oraya bir köprü yapılması için talepte bulunmuştu burdaki mahalle sakinleri. Kaymakam bey de burdan oraya makine geçmez altından diye, bunu yıkalım, şuraya yerine beş on bin liralık birşey yapalım. Birazını biz, birazını da müftülük karşılasın diye, böyle bir talimat vermişlerdi. Sonra neler aktı bu dereden neler… Diyeceğim o ki buraya cami yapılmasına ilk önce sebep olan Kaymakam beydir. Ve buraya kadar geldik. Şimdi, Başkanımızın da bir proğrama yetişmesi gerektiğinden dolayı hemen açılışa geçmek istiyoruz ama, böyle ayak üstü bir özgeçmişten bahsedelim dedik. Çünkü başkanımızın da burada emeği var, bütün camilerimizde olduğu gibi. Allah razı olsun buraya da katkıları olmuştur. Bu tip çalışmalarımızda hep yanımızda olduğu için huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum.”

Müftü Bey’den sonra Belediye Başkanının da yaptığı kısa konuşmanın ardından Dolaysökü Camiinin açılışı tekbirlerle gerçekleştirildi. Açılışla birlikte camiyi dolduran cemaate, ezan vaktine kadar Müftü Basri Bektaş tarafından vaaz verildi. Namazdan sonra da gelen misafirlere keşkek, tatlı ve ayran ikram edildi.

23 Haziran 2013 Pazar günü Ayancık Karakestane Köyü merkez mahallesine sıfırdan yeni yapılan caminin ibadete açılış törenine Sinop İl Müftüsü Ahmet Faruk Kuluş, Ayancık İlçe Müftüsü Basri Bektaş ve civar mahallelerden gelen köylüler katıldı.

İl Müftüsü A.Faruk Kuluş ve İlçe Müftüsü Basri Bektaş’ın yaptığı açış konuşmalarıyla merasim başladı. Müftülerin açılış konuşmalarını şuradan seyredebilirsiniz:

İl Müftüsü A.Faruk Kuluş konuşmasında şöyle dedi:

“Değerli davetliler, Ayancık’ımızın bu güzel Karakestane köyünün camisinin yapımıyla ilgili, açılış töreniyle ilgili sağolsun geçen il müftülüğümüzde genç muhtarımız geldi. Gelirim dedim, söz verdim. Çünkü bir cami açılışıdır. Mutlaka burada emeği geçenler vardır. Maddi ve manevi yönden bu caminin açılışına katkı yapanlar vardır. Dolayısıyla müsaitim, gelirim dedim ve geldim. Sizleri gördüm. Böyle bu güzel kjöyümüze bu camiyi, bu mabedi kazandıran ve bu caminin bu hale gelmesine sebep olan, maddi ve manevi desteğini sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Cenabı Hak bu yapılan hizmet noktasındaki bütün emeklerinizi mizanınıza koysun. Bizim eski atalarımız öyle derlerdi. Yani sevabını göresiniz ve öbür dünyada amelleriniz ölçülürken, tartılırken bu mütevazi hizmetiniz de sevap olarak sizin terazinizin bir kefesine konsun. Cenabı Hak yaptığınız bu hizmetlerden dolayı hepinizden razı olsun. Bu dünyanın malı bu dünyada kalıyor. Yersiniz, içersiniz. Hepimiz harcarız. Harcadıklarımız bizimdir. Geride bırakmış olduklarımız mirascılarımızındır. Arapça bir ifade var, şöyle; Katkat binaları yapsanız bile en sonunda harap olacaklardır. Dünyaya gelişin neticesi ölümdür. Hepimiz öbür dünyada bu dünyadaki çalışmalarımızın karşılığını Cenabı Haktan göreceğiz. Müslümanı yükselten de alçaltan da onun hareketleri, tavırları, yaptığı işlerdir. Ben böyle güzel bir köyümüze camiyi kazandıran, ki bu cami yeni yapılmış, böyle güzel ve ibadet edecek bir mekanı kazandıran herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun. Caminizin cemaati bol olsun. Bu camiyi harap vaziyette bırakmayınız. Caminin, mabedin harap olması demek, içerisinde ibadet eden cemaatin bulunmaması demektir, illâ caminin yıkılması demek değildir. Hayırlı ve uğurlu olsun. Cenabı Hak cemaatini bol eylesin. Bu vesileyle bu akşam idrak edeceğimiz Berat Kandilinizi de tebrik ediyorum. “

İlçe Müftüsü  Basri Bektaş’da şunları söyledi:

“Değerli hazirun. Hepiniz Allah’ın evinin kapısını aralamaya hoş geldiniz. İnşallah bu rahmet kapısı olur bizim için. Ve rahmetin kapısını da bir nebze aralayabilirsek dünyada kazançlarımızın en güzeli olur. Ben çok uzun bir şey söyleyecek değilim. Ama şunu ifade edeyim ki, bir sene olmadı, biz buraya kıble tayinine gelmiştik. Burada cami falan yoktu, yani hiçbirşey yoktu. Bu anlamda şehirlerin mahallelerin kalbi olan camiler ve mescidler eğer sağlam olursa, islamın nezâfetini ve nezâketini ifade ederse işte o zaman İslam milletinin, müslüman topluluğunun kalbi daha sağlam atıyor demektir. Eğer kalplerinde tekleme olursa, yani mabedleri sağlam olmazsa, bağlantıları sağlam olmazsa kalb teklemeye başlamıştır ki artık o toplum hasta bir toplum demektir. Allah cc. ecdadımızın bize kadar getirmiş olduğu şu güzel dini bize emanet ettiler. Bizler de inşallah, bu benim bittiğini ilan ettiğim altıncı cami. Rabbimize şükürler olsun dördünü açtık, inşallah ikisini de açacağız. Dört tane de inşaatı devam eden var. Ama bu caminin bir özelliği var. Hüzeyin abi sağolsun, Kozsökü köyü Olucak’ta kendi köyünde bir cami yapmış mükemmel, güzel… O, biz gelmeden evvel yapmıştı. Şimdi orda bir de lojman inşaatımız var. Tek başına. Allah daha çok versin. Buraya cami yapmayı gönlüne koyduğunda, muhtarımızla da istişare ettik. Muhtarımıza Hüseyin abiyi, müteahhit, tanırmısın dedik. Tanırım dedi. Zengin amma öyle alttan tutup da yalayan zenginlerden değil. Allah Razı olsun. Yatırımı iyi yere yapan, “Ticareten len tebur”u bilen, yani zarar etmiyecek bir ticareti öğrenmiş, Allah malına canına evladü ıyaline sevdiklerine bir zarar vermesin, huzur versin, âfiyet versin, ömrünü de bereketli eylesin. Ayrıca yeni öğrendim bizim merkezdeki caminin içinin yapılması da onun eseriymiş. Biz dernek yapıyor sanıyorduk. Binaenaleyh, Cenabı Hak rızkına bereket versin. Biz kendisine bir plaket takdimi yapacaktık ama yetiştiremedik. Hem bir plaket, hem bir tane tefsir kitabı, hem de bir cami slüeti, inşallah biz takdim edeceğiz kendisine, ama şimdiden teşekkür ediyoruz. Emeği geçen sizlerin de bugün pazar gününüzü buraya ayırdığınız için her birerinize teşekkür ediyoruz. Cenabı Hak sıhhat ve afiyet versin, geçmişlerinize rahmet eylesin, sağ olanlarınıza helal bol kazançlar nasib eylesin.. Allaha emanet olun. “

Daha sonra Ayancık Ortaerkengünez camii İmam Hatibi Mustafa Şahin yönetimindeki Ayancık Müftülüğü ilâhi korosu tarafından Kur’anı Kerim ve çeşitli ilâhiler okundu. Daha sonra Karakestane köyü merkez camiinin tekbir ve dualarla açılışı gerçekleştirildi. Açılışla birlikte camiyi dolduran cemaate, ezan vaktine kadar il Müftüsü A.Faruk Kuluş tarafından vaaz verildi. Namazdan sonra da gelen misafirlere pilav, tatlı ve ayran ikram edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments