Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Yeni yılın ilk sabah namazında ailece camide, milletçe duadaydık

Yeni yılın ilk sabah namazında ailece camide, milletçe duadaydık

Diyanet İşleri Başkanlığınca bütün yurttaki merkezi camilerde düzenlenen “Sabah namazında ailece camide, milletçe duadayız” proğramına Ayancık Köprübaşı camiinde 01 ocak 2022 sabah namazında buluşan vatandaşlar, İlçe Müftülüğünün önderliğinde toplu zikir ve dua ettiler. Namazdan sonra Ayancık Müftüsü Ömer Faruk Kıvrak tarafından kısa bir sohbet ve dua yapıldı. Proğram sonunda da camiye gelen cemaate kahvaltı ikram edildi.

Müftü Ömer Faruk Kıvrak yaptığı kısa sohbette şunları dedi:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız çok güzel bir fikir, çok güzel bir proje ortaya koydu. Hani derler ya, yeni yıla nasıl başlarsak öyle girer, öyle devam eder… İşte Başkanlığımız yeni yıla camilerde kalb kalbe, omuz omuza namaz kılarak, dua ederek geçmek isteyen mü’minler için bir organize yapılmasını bizden istedi. Bugün bu saatte müminlerin her birisi camilerde, bulunduğu yerin merkez camilerinde bu şekilde kalabalıklar oluşturdu Allah’a şükür. Sabah namazı bir müslüman için günün ilk vazifesi, ilk görevidir yapması gereken. O görevi yapan bir müslüman gün boyunca onun sevincini, onun gururunu yaşar. Şafak vaktinde, o vakti en güzel değerlendiren insanın iç huzuru elbette onu mutlu eder.

Peygamber Efendimiz bu sabah namazı hakkında bize birşey anlatıyor. Ashabına bunu söylemişler. Şöyle anlatalım bunu. Sizler evlerinizde o saatlerinizi alarmlarınızı kurdunuz. Sabah namazına uyandınız. O üzerinizdeki yorganı kaldırdınız. O sırada sizi izleyen melekler vardır. Şahit olan melekler. Sonra kalktınız abdestinizi aldınız. Buraya geldiniz, camiye geldiniz. Sizinle beraber buraya camiye gelen melekler var. Sonra onlar camide bizim namazımıza şahit olmak üzere beklerken, onlar yanımızdakiler gece melekleri, bir de gündüz melekleri var. Sonra onlar geldiler, biz namaz kılmadan evvel. Onlar da nöbeti devralmak üzere o gece meleklerinden, gelip camide beraber bizi izlediler. Kur’anı Kerim bu yüzden; İNNE KUR’ANEL FECRİ KÂNE MEŞHÛDÂ. Muhakkak ki sabah namazının Kur’anı, kıraatı şahitlidir. Yani bol şahidi olan bir namazdır. Böylesine değerli, böylesine önemli bir vakit. Diğer vakitlerden çok farklı. Rabbim bizleri daim eylesin bu namazı her zaman kılmak üzere, camide kılabilmek üzere …

Bir milâdi yılı geride bıraktık. Bugün yeni bir milâdi yılın ilk günü. Güneş doğmak üzere. Rabbimizden duamız. bu yeni yılın ilk güneşleri biz iman üzereyken, iman selameti üzereyken, müslüman iken ve O’nun razı olacağı şeyleri yapma konusunda muvaffak olmuş iken, burada olduğu gibi Allah onu üzerimize o şekilde doğmasını nasib eylesin. Bir yıl içerisinde neler neler geçirdik. O kadar dolu bazı şeyler geçirdik ki. Zaten bir pandemi vardı, bir de sel felâketiyle karşılaştık. Yakınlarımızı kaybettik. Onların acılarıyla üzüldük. Kimi zaman üzüldük, kimi zaman ağladık. Bir yıl bu şekilde geçti. Aramızdan ayrılan kardeşlerimiz oldu. Onlar hepimizin bildiği, beklediği, bize Kur’anın, İslamın anlattığı o büyük musibetle karşılaştılar. Bizim henüz karşılaşmadığımız o büyük ânı onlar geride bıraktılar. Acaba karşılaşma nasıl oldu. Rabbim hepsine lâyıkıyla muamele eylesin. Şimdi biz de elbette yıl içerisinde hatalarımız olmuştur, günahlarımız olmuştur. Aynı zamanda güzel hasletlerimiz de olmuştur. Yeni yıla girerken olabildiğince hatalarımızı kusurlarımızı geride bırakıp yepyeni bir yıla başladığımız heyecanıyla halimizi düzeltmeye çalışmamız lazım. Ahlakımızda eğer beğenmediğimiz, islam adına uygun görülmeyen şeyler varsa onları değiştirmeliyiz. Eksik bıraktığımız şeyler varsa, hani Kur’anı Kerimde söylüyor ya “Ey Rabbim. Beni dünyaya geri gönder de eksik bıraktıklarımı tamamlayayım, diyor. İşte eksik bıraktıklarımızı şimdiden, ölmeden önce şimdiden tamamlamak daha akıllıca bir şeydir. Efendimiz, dün hutbede okunan hadisi şerifte de “Uyanık bir kimse nefsini hesaba çekendir. Ölmeden önce de ölüme hazırlık yapandır.” buyuruyor. Zaman zaman söylüyoruz. Uyanık kelimesini kullanıyor Peygamberimiz. Yani aklı başında kimse. O Allah dostları var ya, hani insanların çok sevdiği, onlara ihtiram ettiği o kimseler gerçekten aslında uyanık insanlar. Uyanık insanlar ki bu dünyanın geçiciliğini farkederek asıl gayenin asıl yerin âhiret olduğunun farkına varmışlar. Aslında bunun biz de farkındayız. Ama bir türlü gereken değeri oraya veremiyoruz. O yüzden biz uyanıklar sınıfına giremiyoruz. Onlar uyanık oldukları için hepimizin bildiği şeyi onlar uygulamaya koyuyorlar. Bu dünya geçici bir yer. Burada 70 sene 80 sene yaşıyorsun ama diğer tarafta sonsuz bir hayat var. Hiç ölüm yok. Oradaki güzelliklere kavuşmak için uyanık olabilen, aklı başında olabilen kimse oraya çalışır daha fazla. Dünyasını da unutmaz. İnşallah biz de şimdi duamızda hem dünyamız için isteyeceğiz, hem de âhiretimiz için Rabbimizden isteyeceğiz.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments