Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Yeniden yapılan Erdemli ve Kozcuğaz köy Camileri açıldı

Yeniden yapılan Erdemli ve Kozcuğaz köy Camileri açıldı

3 Mayıs 2013 Cuma günü Erdemli köyünde, 5 Mayıs 2013 pazar günü de Kozcuğaz Köyü Gödenoğlu Mahallesinde yeniden yapılarak ibadete açılan camiler için merasim yapıldı.

Erdemli köyünde, eskisi yıkılıp, genişletilerek yeniden yapılan Erdemli Köyü Camii, 3 Mayıs 2013 Cuma günü güzel bir merasimle ibadete açıldı. Cuma namazı öncesi cami önüne toplanan köylülerle birlikte, Türkeli Kaymakamı Salih Kalkan, Sinop Müftüsü Ahmet Faruk Kuluş, Türkeli Müftüsü Nazım Keçeci, Ayancık Müftüsü Basri Bektaş, Ayancık İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Köksal, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan, Ayancık AkParti İlçe Başkanı Bayram Ali Kalafat, çevre köylerin muhtarları ve yakın köylerden gelenler katıldı. Tören, önce Mustafa Şahin yönetimindeki ilahi grubunun tekbir ve salatüselâmlarıyla başladı, ilâhilerle devam etti.

Daha sonra köyün muhtarı kısa bir selamlama konuşması yaptı. Ardından Ayancık Müftüsü Basri Bektaş ve Sinop müftüsü A.Faruk Kuluş kısa birer konuşma yaptı. Mesaj yüklü bu konuşmalarında müftülerimiz, camilerin îmarındaki müjdeli haberlerden ve cemaat olmanın öneminden bahsettiler. Türkeli kaymakamı Salih Kalkan’ın da yaptığı kısa konuşmanın ardından kurdele kesilerek, tekbir ve dualarla, camiin hayırlara vesile olması temennisiyle açılış gerçekleşti.

Sinop Müftüsü A.Faruk Kuluş namazdan önce cemaate vaaz etti. Türkeli Müftüsü Nazım Keçeci de hutbeyi ve cuma namazını kıldırdı. Namazdan sonra cami avlusunda gelen misafirlere keşkek, salata, tatlı ve ayranla meyve suyu ikram edildi. Yeniden yapılan erdemli camiine 100 bin lira civarında bir masraf yapıldığı bildirildi.

Mayısın ilk haftasında açılışı yapılan ikinci cami Kozcuğaz köyü Gödenoğlu mahallesi camisiydi. 5 Mayıs 2013 pazar günü öğle namazı vaktinde, yeniden yapılan Gödenoğlu camii önünde öğle namazı öncesinde toplanan köy halkı ve civardan gelen misafirler, Kur’anı Kerim, Tekbir, Salatüselam ve Aydost ilahi grubundan ilahiler dinlediler. Daha sonra köy muhtarının ağabeyi emekli bir öğretmenin konuşması vardı. Açılıştan önce günün önem ve mahiyeti ile ilgili Ayancık Müftüsü Basri Bektaş bir konuşma yaptı ve şöyle dedi:

“Allahın evi mesabesindeki cami açılışına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bize edebi öğreten Hz. Muhammed Mustafa aleyhissalatü vesselama, Ayancık’ın en yüksek tepesinde tabiatın böyle harika bir manzarasının olduğu yerde, şu dağlardaki ağaçların yaprakları adedince salatüselam gönderiyoruz. Siz değerli kardeşlerimize, bizi ağırlayan ev sahibi muhtarımıza, emeği geçen bütün hane halklarına, Allahın selamı, rahmeti, bereketi, lütuf ve inayeti üzerlerinizde olsun diyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Biz biliyoruz ki büyük bir emek sonucu, görünmez kahramanlarıyla, böyle büyük bir külliye mesabesinde, içinde birçok sosyal tesisin de bulunduğu, en önemlisi Allah’ın Beytullahının şubesi olan bir cami açılışında tekbir olur, salavat olur, Allah adı anılır ve orada ben sen kalkar, Yaradan anılır.”

Konuşmasında tevbe suresinden cami yapanlarla ilgili ayetlerden de bahseden Müftümüz, dinimizi temsil ediyor diye böyle bir mekanın özenerek yapılmasının önemine değindi. “Bu camiler sizin fotoğrafınızdır, sizin ve bu köyün müslüman olduğunu gösteren alametlerdendir. Osmanlı, her konakladığı yere mutlaka önce bir cami veya mescid yapmıştır. Allah bizleri müslüman olarak varetti. İlelebet bizleri müslüman olarak yaşatsın ve zürriyyetimize de bu dine hizmet etme şerefini nasip eylesin. Allah hepinizden razı olsun. Hayırlarınızı kabul etsin. Bu yapmış olduğunuz hayırlarla belaları defeylesin. Ömrünüzü uzun ve bereketli, rızkınızı bol eylesin. Velhamdülillahi Rabbil alemin. “

Daha sonra tekbirlerle ve kurdele kesilerek caminin törenle ibadete açılışı gerçekleşti. Namazdan sonra da gelen misafirlere keşkek, tatlı ve meyve suyu ikram edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments