Perşembe, Ağustos 5, 2021

Yusuf Özcan

Yusuf ÖZCAN

Yusuf ÖZCAN, 1948’de Ayancık’ta doğdu..

Doğum yeri olan Büyükdüz köyünde İlkokulu bitirdikten sonra (1959), memleketinde beş yıl müddetle çiftçilik ve işçilikle meşgul oldu.

1971’de Düzce İmam Hatip Okulu’ndan, 1975’te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu.

1975–1976 öğretim yılında Rize- Fındıklı Lisesi’nde Din Kültürü Öğretmenliği yaptı.

Kırklareli’nde Yedek Subay olarak askerliğini tamamladıktan sonra, 1978–1983 yıllarında Kırkağaç İmam-Hatip Lisesi’nde Meslek Dersleri Öğretmeni olarak görev yaptı.

1983–1999 yıllarında Gerede İmam-Hatip Lisesi’nde devam eden öğretmenlik hayatı sonunda, kitap çalışmalarına daha geniş zaman ayırabilmek için, vakti gelince beklemeden emekliye ayrıldı.

İkamet ettiği Gerede’de sekiz bin ciltlik özel kütüphanesinde, temel kaynakları inceleyerek çalışmalarına devam etmekteydi.

*****

Öğrencilik yıllarından beri okumak ve yazmakla meşgul olan, ilahiyatçı, araştırmacı, alim, kitapsever Yusuf Özcan hocaefendi, 65 yaşında 24 Nisan 2013 çarşamba günü sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Cenazesi, 25 Nisan 2013 Perşembe günü Gerede Yeni Camide öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çoğullu Köyü kabristanına defnedildi.

Bakınız Cenaze haberi >>> Ayancık’lı İlahiyatçı yazar Yusuf Özcan vefat etti

******

Eserleri :

1)Gençlik ve Namaz (Namaz Rehberi). İlk baskısı 1973. Devam eden baskıları geliştirilip yenilenmiştir (Cihan Yayınları).

2)Gençlik ve Evlilik (Evlilik Rehberi). İlk baskısı 1982. Devam eden baskıları geliştirilip yenilenmiştir (Cihan Yayınları).

3)Tarih Çeşmesinden Binbir Damla. Beş cilt olacak tasarlanan eserin ilk cildi hazır (Yusuf Yavuz Özcan ismiyle, Hâcegân Yayınlarında).

4)Ayrıca, Ömer Nasuhi Bilmen “Büyük İslâm İlmihali”nin hadis tahrîci ve dipnot açıklamalarıyla yeni baskısının hazırlığı. (Semerkand Yayıncılık).

Kitap / Yazı Çalışmaları:

Çalışmalarının ağırlığını teşkil eden “Osmanlıca-Türkçe Yeni Kamus”; dört bin kelimesi ansiklopedik maddelerden olmak üzere, 80.000 kelimelik ve sekiz bin örnek beyitlik geniş bir lügat çalışması hâlinde devam ediyordu.

Ayrıca şu çalışmalar:

1)Aylık Semerkand Dergisi’nde 2000 yılından itibâren, Yusuf YAVUZ adıyla “Binbir Damla” sayfasında, tarihî seçme/menkıbelerden her ay farklı başlıklarda kitaplaşmaya dönük üç yazısı.

2)Dinî konularla ilgili “İnanç ve Hayat” başlığı altında bir kitap çalışması.

3) “Dinî ve Tarihî Araştırmalar”. Kaynaklar desteğinde makale yazıları.

4) “Şiir Denemeleri”. Hece vezniyle çeşitli şiirler.

Dört sahadaki bu çalışmalar, internet sitesinde yer almaktadır. Günlül çalışmaları bir cüz Kur’an-ı Kerîm kırâati, bir cilt kitap okuyup inceleme ve bir sayfa yazı yazmakla devam etmekteydi.

( 01 Ocak-2012) web sitesi: http://www.yusufozcan.com/

Önceki İçerikSefer Turan
Sonraki İçerikYrd.Doç.Dr. Adem Çalışkan
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments