Pazar, Temmuz 25, 2021

Zaviye Köyü

Zaviye köyü Tekke mahallesi camii, 1985 yılında Köy tüzel kişiliği tarafından yaptırılmıştır. Ayancık ilçesine 12 km uzaklıkta Ayancık-Türkeli yolu üzerinde bulunmaktadır.

Zaviye Köyü Onkilometre mahallesi

Zaviye Köyü, Mestan, Çamyayla, Söküçayırı, Alaçam, Ömerdüz, Tevfikiye Köyleri arasında yer alan AyancıK’ın güzel köylerinden biridir. Eskiden trenyolu varken, Ayancık’a 10 km. uzaklıkta olduğu için Onkilometre adı ile de tanınır. Tarihi Ayancık-Zindan tren hattı bu köyden geçerdi. Çevre Köyler’de cami olmadığından Alaçam, Çamyayla, Mestan, Sökü, Ömerdüz, Büyükdüz, Tevfikiye Köyleri Cuma namazı için Zaviye Köyü Camisine gelirlermiş. Bu sebeple de köyde pazar bile oluşmuş.

Zaviye köyü Onkilometre mahallesi camii

Zaviye İlkokulu

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments