Zaviye Köyü

Zaviye Köyü

Zaviye köyü

Zaviye köyü Tekke mahallesi camii

——————————

Zaviye Köyü Onkilometre Mahallesi

Mestan, Çamyayla, Söküçayırı, Alaçam, Ömerdüz, Tevfikiye Köyleri arasında yer alan Ayancığın güzel köylerinden biridir. Eskiden trenyolu varken, Ayancık’a 10 km. uzaklıkta olduğu için Onkilometre adı ile de tanınır. Tarihi Ayancık-Zindan tren hattı bu köyden geçerdi. Çevre Köyler’de cami olmadığından Alaçam, Çamyayla, Mestan, Sökü, Ömerdüz, Büyükdüz, Tevfikiye Köyleri Cuma namazı için Zaviye Köyü Camisine gelirlermiş. Bu sebeple de köyde pazar bile oluşmuş.

Zaviye köyü Onkilometre mahallesi

Zaviye Köyü Onkilometre Camii, 1959 yılında betonarme haline getirilmiş, önceki ahşap caminin yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Cami, 250 cemaat kapasitede olup, eskiden bu kapasitenin bile yetersiz geldiği anlatılmaktadır. Minaresi sonradan yapılmış olup eski yapı tarzı vardır. Bay-bayan tuvalet ve şadırvanı bulunmaktadır. Lojmanı geniş ve kullanışlıdır. Suyu çok şükür boldur.

Zaviye köyü Onkilometre mahallesi camii

Zaviye İlkokulu

Zaviye köyü Fırınçukur mahallesi camii (kadrosuz)

SeSiÖz
Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardım, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu site ismi olarak benimsedim. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadım. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments